RSS

Pédaler dans la Choucroute

27 Mar

Pédaler dans la Choucroute

Capture d’écran 2016-03-27 à 12.05.25

 

Choucroute benim yaşadığım Alsace bölgesinin ve Ren nehrinin doğu tarafındaki landerlerin (Sauerkraut) özel bir yemeği. Ağır ve sindirimi zor bir yemek. İnce kıyılmış ve ezilmiş daha sonra uzun süre bekletilerek fermente edilmiş sıcak beyaz lahana turşusu demek. Hazırlanan ve kıvamına gelen lahana turşusu dev bir tabağa tepeleme dolduruluyor, üstüne çeşitli bölgesel şarküteri ürünleri ekleniyor (şimdilerde balıkla da yapılıyor), patates haşlanıyor ve sonunda gene bu bölgede yetişen Raifort bitkisinden elde edilen Japonların Wasabisi’nin tadına benzeyen ama beyaz bir acı sosla yeniyor.

Fransa’nın en popüler sporlarından biri olan bisikletçilikte bir deyim var : “Pédaler dans la Choucroute” yani tekerlekler Choucroute’un içindeyken pedal çevirmek. Bir türlü ilerleyememek, büyük enerji sarf edilmesine rağmen boşuna uğraşmak ve hatta ilerleyememenin yanında etrafı batırmak anlamında kullanılıyor.

Türkiye’ye bakıyorum, hani meşhur kanaat önderi köşe yazarları diyorlar ya: « büyük resmi » görmeye çalışıyorum. 2016’da Türkiye’de insanlar neden ölüyorlar ? Etnik meselelerden birbirlerini öldürüyorlar, dinsel meselelerden birbirlerini öldürüyorlar, cinsel meselelerden birbirlerini öldürüyorlar. Kürt-Türk öldürme sebebi, Müslüman-Müslüman olmayan öldürme sebebi, Sünni-Alevi öldürme sebebi, dindar seküler öldürme sebebi, kadın, cinsellik, namus, tecavüz öldürme sebebi. İnsanlar birbirlerini öldürmelerini bu üç mesele sayesinde meşrulaştırıyorlar.

Aynı 1930’larda olduğu gibi, Aynı 1950’lerde olduğu gibi, Aynı 1990’larda olduğu gibi. 2010’larda da kimlik enflasyonundan bir türlü choucroute kazanının dışına çıkamamışız gibi. Büyük bir enerji sarf edip çeviriyoruz sanki pedalı ama tekerlek choucroute içinde dönüp duruyor ve tekerlekten fırlayan lahana turşuları önü arkayı, sağı solu berbat ediyor. Yoruluyoruz, kan ter içinde kalıyoruz, tam diyoruz tekerlek bir milim ilerledi, gene batıyoruz choucroute’a. Ya birileri habire choucroute ekliyor kazana ya da içinde bulunduğumuz lahana turşusu başından beri çok ama çok derin.

 

Publicités
 
Poster un commentaire

Publié par le mars 27, 2016 dans Media, News

 

Étiquettes : , ,

Laisser un commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Photo Google+

Vous commentez à l'aide de votre compte Google+. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

w

Connexion à %s

 
%d blogueurs aiment cette page :