RSS

Bir ata sporu olarak Riya: Ümit Kıvanç’tan özür yazısı

02 Août

Bir ata sporu olarak Riya : Ümit Kıvanç’tan özür yazısı

ceylan

İtiraf ediyorum, Ümit Kıvanç bloğunun ismini “Riya tabirleri” (http://riyatabirleri.blogspot.com.tr/) koyduğunda dudak kıvırmıştım. Ne kadar sığ bir kelime oyunu, Ümit Kıvanç’a yakışmıyor diye düşünmüştüm. Mea culpa, mea maksima culpa. Çok haklıymış, ileriyi ve geriyi çok iyi okumuş, günümüzün en önemli markasının “Riya” olduğunu tespit etmiş, patentini almış. Gerçekten de hafifçe bir irtifa alıp Türkiye toplumuna ve siyasetine bakıldığında Riya Top trending topic.

İki anlamı var riyanın. Birincisi ruhani : İslam ahlakında dünyevî çıkarlar elde etmek için dindar gibi görünmek veya ibadetleri yerine getirmek demek riya. Örneğin, mevki, güç, mal, şöhret kazanmak ya da bunları muhafaza etmek için yapılan ibadetler, verilen dindarlık görüntüleri riya kabul edilir.

Diğerini hepimiz biliyoruz. Başımızı çevirip etrafımıza bakmak yeter. En kısa anlamıyla ikiyüzlülük riya, hatta üç, dört yüzlülük. Hasbelkader yirmi yıldır içinde bulunduğum “akademi” dünyasında da, yakından takip etmeye çalıştığım siyasette de başarının olmazsa olmazı riya. Sağın, solun, merkezin ortak “değeri”.

Seçimlerden önce en inanılmaz, en fantastik teoriler ortaya konuldu. Bu en inanılmaz, en fantastik senaryoların hepsi, göz göre göre gerçekleşti. Bu kadar öngörülebilir ve bu kadar öngörülmüş olan duruma bu kadar kolay ve çabuk gelinebilmesinin sebebi elbette uzmanlaşılmış bir beceriyle tatbik edilen riya. Daha doğrusu riya sayesinde bu rezillikleri kabullenebiliyor toplum.

20 Temmuz’da her toplumun temellerini, vicdanını, moral değerlerini derinden sarsacak bir katliam gerçekleştirildi. On gün sonra başka “şok” haberler, başka şiddet, başka başkalar Suruç’u çoktan geri plana atmıştı. Suruç Türkiye’nin 11 Eylül’ü falan değil. Kırılma noktası olması için toplumda ve siyasette riyanın vicdan karşısında biraz geriye gitmesi gerek. Halbuki Riya 10: Vicdan 0 (haydi 1 diyelim hak geçmesin). Büyük bir pişkinlikle « A bak kuş » dediler. Herkes de  » A evet kuş negzel » diyor.

Hani Soma kırılma noktasıydı? Ne oldu madencilik yasası?, Hani Reyhanlı, Hani Uludere? Ne oldu katırlar? Bu satırları okuyan üç beş kişi arasında siyasetçi var mıdır acaba. Varsa, Ceylan Önkol isminde birini hafızasının bir köşesine kaydetmiş midir ? Özgecan cinayetinden sonra alınan siyasi tedbirler ve toplumda herkesin vicdanındaki sarsıntıyla kadın cinayetleri, tacizler, ayrımcı dil, fiziksel ve sözel şiddet bıçak gibi kesildi de ben mi fark etmedim? Bu cümleleri Meclis genel kurulunda söylesem acaba bir muktedir bana “bir erkek olarak sus?” der miydi?

Şekilci dindarlığın Kuran şeklindeki pastalarından, iktidar ortağı olabilmek için “savaşa dur” muhalefeti yapmaya cesaret edemeyenlere.

İnşallahlarla Maşallahlarla milyarları cebe indirenlerden, “başkalarının evlatlarını feda etmeye hazırız” diyenlere.

Huzur ve Demokrasi deyip bir tek kişinin paçasını kurtarmak için huzuru yerlebir edip demokrasiye nanik yapanlardan, « özgürlük » adına uykusunda insan infaz edenlere.

Facebook sayfasında “hiç kimse ırkçı doğmaz” hümanist mesajının altında “pis Kürtler bu vatanı bölemeyeceksiniz hepiniz ölün” yazan “arkadaşımdan”, dilinden düşürmediği “sol” ilkeleri hayatının hiçbir yerinde uygulamayan, herhangi bir kadının tek bir organına ulaşmak için savunduğu değerlerin hepsinin üzerine rahatlıkla sifonu çeken “yoldaşıma”.

Riya ata sporu, riya gelenek görenek, riya ibadet, riya “özeleştiri çek” safsatası. Velhasıl-ı kelam, Ümit Kıvanç iyi görmüş, helal-i hoş olsun.

Publicités
 
Poster un commentaire

Publié par le août 2, 2015 dans News

 

Étiquettes : , ,

Laisser un commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion / Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion / Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion / Changer )

Photo Google+

Vous commentez à l'aide de votre compte Google+. Déconnexion / Changer )

Connexion à %s

 
%d blogueurs aiment cette page :