RSS

Secula şenlikleri

17 Juin

Secula şenlikleri

Samim Akgönül

4

Latince Secula kelimesini bilen var mı ? Çoğu kişi bunun « yüzyıl » anlamına geldiğini sanır. Fransızcadaki “siècle” kelimesi de oradan gelir, artık Türkçede de kullanılan “Seküler” kelimesi de. Aslında Roma’da Secula tam yüzyıl değildir. Herhangi bir dönemde şehirde yasayan herkesin yaşamlarıyla ölümleri arasındaki döneme tekabül eder. Yani şehir nüfusunun 100%’ünün yenilendiği dönemin ismidir. Bazen 110 yıl sürer, bazen 95 bazen de 90. Sonunda da Secula şenlikleri yapılır. O yüzden seculanın tam karşılığı yüzyıl değil “çağ” olabilir ya da “dönem” ki bu kavramda da döngü anlamı var. Foucault’nun sarkacı.

Türkiye siyasi tarihinin 1970 sonrasında damgasını vuran 4 siyasetçi vardı. Süleyman Demirel, Bülent Ecevit, Necmettin Erbakan, Alparslan Türkeş. Bu dört siyasetçinin dördü de başarısız oldu. Toplumu refaha, mutluluğa ulaştıramadılar. Sistemi rahatlatamadılar, ülkeyi normalleştiremediler. Hepsinin hataları, bencillikleri, yanlışlıkları ülkede on binlerin belki de yüz binlerin ölümüne, milyonların mutsuzluğuna ve genelde ülkenin geri kalmışlığına yol açtı. Sistemin aksaklıklarının hepsinden bu dördü sorumlu değildi belki ama var olan aksaklıkları, derin kimliksel ve sınıfsal kırılmaları düzeltemediler ve yenilerini eklediler.

Alparslan Türkeş 1997’de öldü, 1917 doğumluydu

Bülent Ecevit 2006’da öldü, 1925 doğumluydu

Necmettin Erbakan 2011’de öldü, 1926 doğumluydu

Ve Süleyman Demirel 2015’de öldü, 1924 doğumluydu

Süleyman Demirel’in de ölümüyle en azından siyasette bir secula kapandı. Yeni aktörler var, yeni gerilimler, ve yeni kırılmalar. Fakat işin korkutucu tarafı eskiler de sanki keskinleşerek varlıklarını sürdürüyorlar. Sistem de rahatlamış değil siyasal hayat da normalleşmiş değil. Umarım yeni seculanın başaktörleri bu dörtlüden daha başarılı olur. İçinde debelendiğimiz çağın sonunda çocuklarımız karar verecek.

Publicités
 
Poster un commentaire

Publié par le juin 17, 2015 dans News

 

Étiquettes : , , ,

Laisser un commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion / Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion / Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion / Changer )

Photo Google+

Vous commentez à l'aide de votre compte Google+. Déconnexion / Changer )

Connexion à %s

 
%d blogueurs aiment cette page :