RSS

Strasbourg’da seçim gözlemleri

15 Mai

Strasbourg’da seçim gözlemleri

 

Samim Akgönül

url

 

 

15 Mayıs 2015 sabahı Strasbourg Başkonsolosluğunda, 7 Haziran Genel Seçimleri için oy kullandım. Birebir izlenimlerimi iletmeden önce Strasbourg seçmen kitlesini tanıtmam gerek ki bu öznel izlenimlerin bir anlamı olsun.

 

Strazburg başkonsolosluğunun bulunduğu bölge, Fransa genelinde Türkiye kökenlilerin en yoğun olduğu Alsace Lorraine bölgesi. Bu yoğunluğun da ötesinde Strasbourg’un öne çıkan iki özelliği daha var. Avrupa kurumlarının başkentlerinden ve Tükiye’nin kurucu üyesi olduğu Avrupa Konseyi’nin merkezi ve daha da önemlisi Türkiye kökenli bütün siyasi akımların güçlü ve etkin olduğu bir şehir: Strasbourg Köln’le birlikte Milli Görüş’ün Avrupa’daki tarihi merkezi (Eyüp Sultan Cami). AKP yandaşı en önemli Avrupa yapılanması COJEP’in Merkezi. Hizmet hareketinin bir okul ile, Diyanet’in bir İlahiyat fakültesi ile etkili olduğu bir şehir. Ayrıca şehirde Üniversite ve Avrupa kurumları çevresinde CHP’nin yadsınamaz bir varlığı var. Gene Strasbourg’da iki Süleymancı derneği, bir Nakşibendi dergahı mevcut. Ülkücü hareketin bir derneği ve camisi,

 

Alevilerin en önemli oluşumu Fédération Union des Alévis en France Strasbourg’da çok aktif. 2008’de Alevi dernekleri Federasyonu Strasbourg’da çok önemli tarihi bir buluşma gerçekleştirdi. 7000 kişinin katılımı ile “Aşk Ola” gecesi ünlü Zenith salonunda düzenlendi Kürtler de çok aktifler, 3 senedir Avrupa Konseyi önünde Abdullah Öcalan’ın tecridine son verilmesi için oturma eylemi yapıyorlar. Ondan da öte özellikle gençlerde HDP sempatisi oldukça güçlü. Partizanları ve diğer sol oluşumları saymıyorum bile. Ayrıca benim de hocalık yaptığım Türk Etüdleri Bölümü tam bir küçük Türkiye. Her kimliksel kökenden gençler var. Çoğu ilk defa oy kullanacaklar.

 

Görülebileceği gibi Strasbourg bir laboratuvar ve Türkiye’deki kimliksel ve siyasi kırılmaların daha da keskinleştiği bir kent. Bu kentte son Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oyların %74’ünü Recep Tayyip Erdoğan %17,5’uğunu Ekmeleddin İhsanoğlu ve %8,5’uğunu Selahattin Demirtaş aldı (Bakınız aşağıdaki tablo) ancak katılım çok düşüktü (tahminen %15 civarında) zira randevu sistemi ile uzak bir salonda yapılan seçimlere rağbet olmadı.

 

Strazburg

Bu seçimlerde 3 hafta boyunca Konsolosluğun küçük ve köhne binasında randevusuz sadece TC kimlik numarası ile yapılacağı duyuruldu. (Yarın yılan hikayesine dönen Daimi temsilcilik ve Konsolosluk binasının temel atma töreni var. Son derece iddialı bu bina bittiğinde yani aşağı yukarı 3 sene sonra Konsolosluk bu artık ihtiyaca cevap veremeyen binasından kurtulacak) Ben de yukarıda yazdığım gibi bu sabah oy vermeye gittim. İzlenimlerim aşağıdadır.

 

 

 • 15’de gittiğimde konsolosluğun dışında 3 kere kıvrılan bir kuyruk buldum. Açılış saati olduğunu düşünüp beklemedim.
 • 30’da geri geldiğimde kuyruk çok daha fazla uzamıştı. Şaşkınlığımı atlatıp kuyruğa girdim ve beklemeye başladım. Bir buçuk saatlik bir beklemeden sonra oyumu 12’ye doğru kullanabildim. Birçok seçmen beklemeden kuyruktan ayrıldı.
 • Kuyrukta gördüğüm ve duyduğum kadarıyla AKP ve MHP seçmeni ezici bir çoğunluktaydı.
 • Ancak HDP çok iyi çalışmış, HDP seçmeni de azımsanamayacak kadar o kuyruktaydı.
 • Bir kıvrılmada yan yana düştüğüm Milli Görüş topluluğu (başka konuşmalarından anladım) “çok şımarttık bu adamı tepemize çıktı. Biraz burnunu sürtmek lazım” dedi.
 • Civar şehirlerden konvoylar halinde camiler ve derneklerden gelenler olduğunu öğrendim. Dün Nancy’den 40 arabalık bir konvoy gelmiş. Ayrıca otobüslerle toplu olarak gelen dernekler de varmış.
 • Dışarıda yanımda bağıra bağıra telefonla konuşan Yüksek Seçim Kurulu görevlisi herkesle kafa tokuşturdu ve oy verme işleminin işi bilmeyen öğretmenler tarafından düzenlenmesinden çok şikayetçi oldu.
 • Kuyrukta sadece oy vermek için gelenler yoktu. Bütün işlemler için aynı kuyruğa giriliyordu. Pasaport askerlik vs için gelenler de saatlerce beklemek zorunda kaldılar.
 • Ancak bütün bu bekleme sürecinde hiçbir gerginliğe şahit olmadım. Herkes gayet neşeli idi.
 • Konsolosluğun içi tam bir mahşer yeriydi. Bütün kuyruklar birbirine girmişti.
 • 3 sandık konulmuştu. İkisi yukarı katta birisi zemin katta. Ben kalabalığı yararak birinci sandığa yaklaşabildim.
 • Sandık görevlileri MHP ve AKP’li idi ancak HDP de binada 3 gözlemci görevlendirmişti. CHP görevlilerini göremedim ya da fark etmedim.
 • Erkekler karıları ile oy kabinine girmek ya da onlara mührü nereye basmaları gerektiğini göstermek istiyorlardı. Sandık görevlileri her seferinde bu istekleri reddetti.
 • Sandık görevlilerinden öğrendiğim kadarıyla. Oy verme işlemi 19.00’da bittiğinde oylar sayıldı (Kaç oy verildiği sayıldı. Zarfları açmadan) ve torbalara doldurulup her partide bir anahtarının bulunduğu torbalara konuldu. Ancak muhalefet parti görevlileri Bern’deki anahtar skandalından çok etkilenmişler. Kimse kimseye zerre kadar güvenmiyor.
 • Oy verme işlemi Pazar dahil hafta sonları da devam edecek. Daha sonra mühürlü torbalar Ankara’ya nakledilecek ve orada sayılacaklar. Kanımca bu, oyunu izleyebilme ilkesine aykırı.

 

 

Publicités
 
Poster un commentaire

Publié par le mai 15, 2015 dans News

 

Étiquettes : , , , , ,

Laisser un commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion / Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion / Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion / Changer )

Photo Google+

Vous commentez à l'aide de votre compte Google+. Déconnexion / Changer )

Connexion à %s

 
%d blogueurs aiment cette page :