RSS

Muazzam işler yapan adamın hazzı

30 Jan

Muazzam işler yapan adamın hazzı

Samim Akgönül

 

fft81_mf3324158

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Büyük Dairesi’nin mavi halıyla kaplı muazzam mahkeme salonunda, olan bitenden büyük keyif alan bir adam edasıyla, Amal Clooney için oraya gelmiş kameralara gülümseyen Doğu Perinçek “sonuç ne çıkarsa çıksın kazandım” diye düşünüyor. Kurduğu tuzağa hepimizi düşürdüğünden emin.

O yüzden bu sırıtma, o yüzden bu sonsuz haz. Toplumsal hafızaya yapılabilecek en büyük hakaretin o hafızanın “yanlış” “yalan” olduğunu söylemek olduğunu bilenlerin, içinde çırpınmaya çalıştıkları şeyleri umursamadan gösterilen bembeyaz takma dişler bunlar.

Arkasında, artık milli mutabakatın devam ettiği tek konuyu, Ermeni soykırımının inkârını temsilen, Egemen Bağış ve Deniz Baykal’ın yan yana oturduklarını bilen bir sırıtış. Bizans’ı külliyen reddedip, Bizans oyunlarını layıkıyla oynayabilen bir adamın hazzı. Avrupa’nın “değerlerim” dediği şeyleri gene ona karşı kullanarak kazanılan bir zaferin keyfinin sırıtışı.

Bir taraftan Charlie Hebdo katliamının ardından gelen ifade özgürlüğünün kutsallığı tartışmaları, diğer taraftan, tam da 2015’de Soykırımın inkarının cezalandırılması meselesi. Bu dava zaten cezalandırılıp AİHM’e gitmek isteyenler için tabiri caizse “cuk oturdu”. İstiyorlar ki kendimizle çelişelim.

3 olasılık var, 3’ü de birbirinden beter.

  1. AİHM İsviçre’yi Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10. Maddesinden mahkum eder.[1] Diğer bir deyişle bütün uluslararası İnsan Hakları metinlerinin temel ilkesi olan “bu hakları kötüye kullanmama”[2] ilkesini göz ardı eder ve daha önce olduğu gibi, hep de talep ettiğimiz gibi “İfade özgürlüğü” kavramını cömertçe yorumlar. Bunun hemen ertesinde Aydınlık’tan Sabah’a bütün havuz ve bilumum fışkiye milli mutabakat basınındaki manşetleri hayal edebiliyorum : “Avrupa’dan Ermenilere Tokat” “AİHM soykırım yok dedi”. Alo Fatihlere kesinlikle gerek olmaz.
  2. AİHM İsviçre’yi mahkum eder ama gerekçesinde açıkça bu kararın ‘Ermeni Soykırımı’ hakkında olmadığını, sadece ifade özgürlüğü hakkında olduğunu. Soykırımı tanıyıp tanımama kararının Devletlerin kendi egemenlik alanları içinde yer aldığının altını çizer. Tam da bu yüzden Amal Clooney’nin “Ermeni soykırımı vardır” konusundaki savunmasını yanlış buluyorum. Bu davanın konusu Ermeni Soykırımı değil. Doğu Perinçek ve arkasındakilerin herkesi içine çekmeye çalıştıkları tuzak bu. Tam da bu yüzden duruşmada bir rol paylaşımı oldu. Perinçek’in avukatları kendisinin 1915’de işlenen suçları yadsımadığını, sadece bunun “soykırım” olmadığını düşündüğünü bunun da ifade özgürlüğü içerisinde değerlendirilmesi gerektiğini söylerken Perinçek kendi savunmasında “Talat Paşa muazzam iyi kalpli bir insandı” mealinde bir konuşma yaptı ve aslında kendi avukatlarını yalanladı. Niyet kötü.
  3. Mahkeme “kötü niyet” meselesini dikkate alır, ya da Perinçek’in nefret söylemi kullandığına kanaat getirir, ya da İsviçre’deki konuşmasının özellikle, sadece mahkum olmak için yapılan bir konuşma olduğunu ve davacının başka konuşmalarında nefret söylemini rahatlıkla kullandığını düşünür ve İsviçre’yi mahkum etmez. Ve bence büyük bir hata yapar. Bu Türkiye’de Avrupa’nın ne kadar Türk düşmanı, Müslüman düşmanı bir yer olduğunu göstermek isteyenlere ideal bir çomak olur. Çifte standart propagandistlerinin ekmeğine yağ sürer. Aynı gazeteler belki üşenmeyip AİHM içtihadına bakar ve çelişkileri manşetlerine taşırlar.

Evet, bu üç kıyısı çalkantılı bir nefret gölü. Nefretlerin en kötüsü, kaşları çatarak değil, sırıtarak edilen bir nefret. Bu tuzak karşısında frenklerin dediği gibi “kristal berraklığı” elden bırakmamak gerek. Lafı dolandırmadan söyleyeyim : “Bana karşı yaptığın şeyleri yapma hakkına sahip olmanı talep ediyorum. Senin asla ve kat’a benzer bir şeye kalkışmayacağını, bunu bana karşı kullanacağını bile bile”. Hrant Dink’in ilkesel duruşunu hatırlayın.

Charlie Hebdo’da nasıl blasfem hakkı savunulduysa, bu da bir blasfemdir, hem de en ağırı. Olabilecek tek kutsal şeye, yüzbinlerce insanın hayatına edilen bir küfür. Ama olsun, küfür etme hakkına da sahipsin. Suçun inkarı, “senin yaşadığın yalan” söylemi herhalde Bourdieu’nün “sembolik şiddet” kavramının tepe noktası. Ama olsun, yaralananlar, boğazlarında bir kesikle yaşayanlar, ilkeler adına, tutarlılık adına kendilerini yaralama hakkına sahip olmanı istiyorlar.

Omnes vulnerant, ultima necat

[1] MADDE 10 : İfade özgürlüğü

  1. Herkes ifade özgürlüğü hakkına sahiptir. Bu hak, kamu makamlarının müdahalesi olmaksızın ve ülke sınırları gözetilmeksizin, kanaat özgürlüğünü ve haber ve görüş alma ve de verme özgürlüğünü de kapsar. Bu madde, Devletlerin radyo, televizyon ve sinema işletmelerini bir izin rejimine tabi tutmalarına engel değildir.
  2. Görev ve sorumluluklar da yükleyen bu özgürlüklerin kullanılması, yasayla öngörülen ve demokratik bir toplumda ulusal güvenliğin, toprak bütünlüğünün veya kamu güvenliğinin korunması, kamu düzeninin sağlanması ve suç işlenmesinin önlenmesi, sağlığın veya ahlakın, başkalarının şöhret ve haklarının korunması, gizli bilgilerin yayılmasının önlenmesi veya yargı erkinin yetki ve tarafsızlığının güvence altına alınması için gerekli olan bazı formaliteler, koşullar, sınırlamalar veya yaptırımlara tabi tutulabilir.

[2] MADDE 17 Hakları kötüye kullanma yasağı

Bu Sözleşme’deki hiçbir hüküm, bir devlete, topluluğa veya kişiye, Sözleşme’de tanınan hak ve özgürlüklerin yok edilmesi veya bunların Sözleşme’de öngörülmüş olandan daha geniş ölçüde sınırlandırılmalarını amaçlayan bir etkinliğe girişme ya da eylemde bulunma hakkı verdiği biçiminde yorumlanamaz

Publicités
 
Poster un commentaire

Publié par le janvier 30, 2015 dans News

 

Étiquettes : , , , ,

Laisser un commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion / Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion / Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion / Changer )

Photo Google+

Vous commentez à l'aide de votre compte Google+. Déconnexion / Changer )

Connexion à %s

 
%d blogueurs aiment cette page :