RSS

Cumhurbaşkanlığı seçimi ve Demokrasi

24 Mai

Türkiye neden daha demokratik olamayacak?

 

Capture d’écran 2014-05-24 à 07.26.22

Üç özel durumun arasında sıkışmış durumdayız şimdilik. Soma toplu cinayeti, Gezi protestolarının vahşice saldırıya uğramasının yıldönümü ve elbette Cumhurbaşkanlığı seçimi. Şimdilik diyorum zira herkesin bildiği gibi Türkiye keskin gündem değişikliklerine, dram ve felaketlere gebe bir ülke.

Kuşkusuz Cumhurbaşkanlığı seçimi ülkenin demokrasi tarihinde önemli bir dönemeç olacak. Elbette, ilke olarak Türkiye’de bir ilk olacak[1] direkt seçim (referandum dışında) her zaman daha demokratiktir ancak Türkiye’nin siyasal, toplumsal ve hukuksal şartlarında maalesef bu seçimin tam ters etki yaratacağını görmek zor değil.

Birincisi siyasal çerçevede bir asimetri olduğunu söylemek mümkün. Burada Türkiye’de kutuplaşma olduğunu düşünenlere katılmadığımı belirtmek zorundayım. Kanımca toplumda tek bir siyasal yoğunlaşma mevcut o da daha önce burada irdelemeye çalıştığım AKP çevresinde[2] . AKP karşısında ise Recep Tayyip Erdoğan’ın kişiliğine duyulan tepki haricinde birleştirici noktaları seyrek olan bir nebülöz mevcut. Herhalde Cumhuriyet tarihinde bu kadar çok irrasyonel aşkı ve nefreti kendine çeken lider az görülmüştür. Bu tip bir siyasi çerçevede, Cumhurbaşkanlığı seçiminde, seçmenlerin siyasi görüşlerine istinaden ya da adayların sunduğu siyasi programları tartarak oy vereceklerini düşünmek naiflik olur. Bunu elbette Recep Tayyip Erdoğan’ın aday olacağını varsayarak söylüyorum.

YAZININ DEVAMI

Publicités
 
Poster un commentaire

Publié par le mai 24, 2014 dans Media, News

 

Étiquettes : , , , , , ,

Laisser un commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion / Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion / Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion / Changer )

Photo Google+

Vous commentez à l'aide de votre compte Google+. Déconnexion / Changer )

Connexion à %s

 
%d blogueurs aiment cette page :