RSS

Panel: İstanbul’un Son Sürgünleri

13 Mar

Panel: İstanbul’un Son Sürgünleri

TÜTÜN DEPOSU

15 Mart 2014

16.00

15Mart_ilan.indd

1964 Rum Sürgünü’nün 50. Yılında Sürgün Mağdurları, Araştırmacı ve Yazarlarla Yakın Geçmişin Pek Bilinmeyen Bu Trajedisini Konuşmak Üzere Bir Araya Geliyoruz

Bundan 50 yıl once 12 bin İstanbullu Rum Kıbrıs Meselesi bahane gösterilerek ülkeden sürgün edildi. Sürgüne gönderilenlerle evlilik, akrabalık ve iş ilişkisi yoluyla bağlantılı olanlarla birlikte yaklaşık 50 bin kişiyi derinden etkileyen bu trajedi, BABİL Derneği tarafından düzenlenen ’20 Dolar 20 Kilo’ başlıklı sergi projesi ile yeniden Türkiye kamuoyuna sunuldu.

Proje kapsamında 15 Mart 2014 tarihinde İstanbul’da Tütün Deposu’nda saat 16.00’da ‘İstanbul’un Son Sürgünleri’ başlıklı bir panel düzenlenecek. Panele konuşmacı olarak Cengiz Aktar (Araştırmacı yazar), Ceren Sözeri ( Akademisyen), Dionysinos Angelopoulos (Sürgün Mağduru), Eirini Fragkou (Sürgün Mağduru), İlay Örs (Akademisyen), Mihail Mavropoulos (İstanbullu Rumların Evrensel Federasyonu), Rıdvan Akar (Gazeteci Yazar) ve Samim Akgönül (Akademisyen)  katılacak.

4 Mart 2014 tarihinde kalabalık bir katılımla açılan sergi 30 Mart 2014 tarihine kadar Tütün Deposu’nda izleyici ile buluşacak.

16 Mart 1964 Rum Sürgünü

İstanbul’da yaşayan Rum cemaati 1964 yılına kadar Türk ve Yunan uyruklular olmak üzere iki kesimden oluşuyordu. Bu uyruğun onlar için bir önemi yokken Kıbrıs meselesinde devlet tarafından siyasi bir koz olarak kullanıldılar.‘Sürgün’ kararı ile yıllar içinde kendilerine İstanbul’da bir hayat kuran, mal mülk edinen yaklaşık 12 bin Yunanistan uyruklu Rum medyanın yoğun kara propagandası çok kısa bir süre içinde altında sınır dışı edildi, bankalardaki hesapları ve gayrimenkulleri bloke edildi, eğitim kurumları kapatıldı.

Büyük çoğunluğu Yunanistan’ı hayatlarında hiç görmemiş binlerce Rum ülkeden sürgün edilirken yanlarına sadece 20 kilo eşya ile 20 dolar para almalarına izin verildi. Sürgüne gönderilenlere eşleri, çocukları, ortakları, sevgilileri de katıldı. Türkiye’de Rum; Yunanistan’da ise Türk olmakla suçlanan 50 bine yakın kişi birkaç ay içinde bir daha geri dönmemek üzere şehirlerini terk etti.

Basın Bilgi:

Merve Uçak +90 554 740 1182 merve@babilder.org

Publicités
 
Poster un commentaire

Publié par le mars 13, 2014 dans Manifestations scientifiques, News

 

Étiquettes : , , , , , , , ,

Laisser un commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Photo Google+

Vous commentez à l'aide de votre compte Google+. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

w

Connexion à %s

 
%d blogueurs aiment cette page :