RSS

İstifa etmek ya da etmemek işte bütün mesele bu

29 Déc

İstifa etmek ya da etmemek işte bütün mesele bu

Güliz Arslan

guliz.arslan@milliyet.com.tr

Milliyet, 29 ARALIK 2013

 

Türkiye, 17 Aralık yolsuzluk operasyonuyla gelen istifaları konuşuyor. Bakanları hemen istifa etmedikleri için eleştiren de var, sekiz günün sonunda gelen istifa kararını Başbakan’ın baskısıyla aldıklarını öne süren de… Türkiye’de siyasetçiler istifayı neden son çare olarak görüyor, uzmanlara sorduk.

istifa-etmek-ya-da-etmemek-iste-butun-mesele-bu-3918984

Siyasette önemli bir kurum ama bizde yenilmişlik sayılıyor”

Prof. Dr. Samim Akgönül / (Strasbourg Üniversitesi)

* Son olayda siyaseten sorumluların derhal istifa etmeleri bence şarttı. Soruşturmanın selameti için olay patlak verdiğinde istifa etselerdi herkes bunu normal karşılayacaktı. Ancak sekiz gün boyunca “Bu bir komplo” dedikten sonra istifa ettikleri ya da ettirildikleri için elbette ateş olmayan yerden duman çıkmaz algısı oluşuyor.
* İstifa siyasette önemli bir kurum. Batı demokrasilerinde suçun kabulü anlamına gelmiyor. Türkiye’de ise yenilmişlik anlamına geliyor. Özellikle Recep Tayyip Erdoğan her türlü muhalefeti, şahsına karşı bir saldırı olarak gördüğü için derhal “Yedirmem” tepkisi veriyor. Bu durumda istifalar beklentileri karşılayamıyor zira bu sekiz gün içinde çıta yükseldi. İstifa bir emniyet sübabı olma özelliğini kaybetti.
* Türkiye gibi tepeden kurulmuş sistemlerde bireyler konumlarıyla özdeşleşiyor. Kökleşmiş kurumları olan devlet sistemlerinde ise bireylerin kurumun önüne geçmeleri imkansız, kurum kendine yakışmayanı dışarı atıyor. Türkiye’de mesleki hata önemsiz bir şey. Biraz tanıdığım Fransa’da ise bu, en ağır suçlardan biri. Orada koltukları işgal eden bireyler o koltuklara borçlu olduklarını hissedip o koltuklara layık davranmadıkları anda dışlanıyor ve elbette istifa ediyorlar. Ancak özel ve aile hayatlarındaki aykırılıklar onur kırıcı olarak görülmüyor.
* İstifa edememe erkekliğin zedelenmesi gibi de görülüyor mu bilmiyorum. Yenilgiyi kabul edermiş gibi görünmeme korkusu erkeklik komplekslerinden de ileri geliyor olabilir.

Haberin tümü

Publicités
 
Poster un commentaire

Publié par le décembre 29, 2013 dans Media

 

Étiquettes : , , , , , , ,

Laisser un commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Photo Google+

Vous commentez à l'aide de votre compte Google+. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

w

Connexion à %s

 
%d blogueurs aiment cette page :