RSS

Sarıgöl’de Kentsel dönüşüm ve göç

23 Déc

Sarıgöl’de Kentsel dönüşüm ve göç

Fotoğraf4387

23 Aralık 2013 Pazartesi günü, doktora danışmanlığını yaptığım Nihal Durmaz, beni ve diğer danışmanı Florence Rudolf’u, İstanbul’daki üç sahasından biri olan Sarıgöl mahallesine götürdü. Bu Mahalle kentsel dönüşümün göbeğinde derin bir vadi şeklinde Gaziosmanpaşa ve Eyüp arasında. Sakinlerinin büyük bir çoğunluğu Roman. İki aşamalı bir göçle bölgeye yerleştirilmişler. Birincisi mübadele. 1923 sonrası Selanik Romanları Taşlıtarla Gaziosmanpaşa arsındaki bölgeye yerleştirilmiş. Daha sonra 1950’lerden itibaren Trakya Romanlar da mahalleye göç etmiş. Bu iki göçe 1990 sonrası bir üçüncüsü eklenmiş. Elbette Kürt göçü.

Resimler bana aittir. Referans gösterilmeden kullanılmazsa sevinirim

Fotoğraf4385

Mahalle gecekondu ve apartkondu yapılaşması ile öne çıkıyor. Ev sahibi Romanlar evlerini verip kira yardımı almaya başlamışlar (maksimum 600 TL), gökdelenlerin bitmesini bekliyorlar. Ancak Vialand’ın (Dev bir alışveriş merkezi) ve kentsel dönüşümün başlamasıyla kiralar artmış, bazen 800 liraya kadar varıyormuş. Zaten bahçeli evleri bırakıp gökdelenlere geçtiklerinde 400 TL’ye varan aidatları ödeyemeyip dağılacakları konuşuluyor.  Kimisi ise memnun “elbette bu modern binalarda oturmak isteriz” diyorlar. Ama inşaatların ne zaman biteceği belli değilmiş.

Fotoğraf4386

İki kadın biz gezerken yanımıza yaklaşıp, bir moloz yığınını gösterip, 25 daireli apartkondularının burada olduğunu söyledi. 16 daire onay vermiş diğer dokuzunun elektrik ve suyu kesilerek gitmeye zorlanmışlar. Kira yardımı alıyorlarmış. Eski evlerinin arsasında inşaat başlamış mı diye bakmaya gelmişler. Diğer gökdelen inşaatlarına hevesle bakıyorlar (“Havuz olacakmış”) ancak komşuluk yapamamaktan korkuyorlar.

Fotoğraf4395

İnşaatlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İLBANK tarafından Acar İnşaat’e verilmiş. Vinçler ve işçiler harıl harıl çalışıyorlar.

Fotoğraf4389

Kent hareketinden Ömer Kiriş’e göre konu sadece gecekondu mahallesi değil, bütün Gaziosmanpaşa’nın halkının buralardan kovulması ve bölgenin ranta açılması.  Zaten daha önce kiracı olanlar mahalleyi çoktan terk etmiş, ve şehrin dört biryanına dağılmışlar. Söylenenlere göre Trakya’daki Roman mahallelerine dönenler de varmış. Ayrıca daha sonra konuştuğum minibüsçüler bir Kürt Roman rekabetinin de olduğunu belirtiyorlar.

Fotoğraf4402

Bütün mahalle moloz ve terkedilmiş evlerle dolu. Bazen yıkıntıların arasında birkaç müstakil ev ya da gecekondu dayanabilmiş ancak onların da günleri sayılı.    Fotoğraf4406

Elbette bütün bu dönüşümün temelinde Dev Vialand ve çevreyolları var

Fotoğraf4408

Fotoğraf4409 Fotoğraf4410 Fotoğraf4411

Bazı yıkılmış ve terkedilmiş evler ise hala yaşam kalıntıları içeriyorlar.

Fotoğraf4412 Fotoğraf4392 Fotoğraf4393 Fotoğraf4407

Sonuç olarak İstanbul’un önemli Roman yerleşim bölgelerinden biri daha Şehre fazla yakın olduğu, fazla değerli olduğu için el değiştirmekte. Ve bu değişim son derece hızlı. Beraberinde yeni göçler, yeni toplumsal hiyerarşiler getireceği kesin. Nihal Durmaz’ın doktora tezini sabırsızlıkla bekleyeceğiz.

Publicités
 
Poster un commentaire

Publié par le décembre 23, 2013 dans News

 

Étiquettes : , , , , ,

Laisser un commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Photo Google+

Vous commentez à l'aide de votre compte Google+. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

w

Connexion à %s

 
%d blogueurs aiment cette page :