RSS

İslamofobi ile mücadele edilmeli mi?

23 Sep

İslamofobi ile mücadele edilmeli mi?

Samim Akgönül

T24

23 Eylül 2013

page_samim-akgonul-islamofobi-ile-mucadele-edilmeli-mi_625065587

Beşeri bilimlerin başat kurallarından biridir: kavramlar dinamiktirler. Bu dinamiklik hem yatay hem de dikey. Yatay zira aynı kavram, aynı anda değişik bağlamlarda değişik, hatta bazen birbirine zıt anlamlara bürünebilir. Dikey zira bir kavramın algısının tarihi yazılabilir. Tek bir kavram zamanla kılık değiştirir, şekilden şekile girer. O yüzden her kavramın kullanımı dikkatle yapılmalıdır. Sökerek, birçok taraftan bakarak.

Son yıllarda Batı Avrupa’da sık sık dile getirilen bir kavram var. Artık Türkiye’de de kullanılıyor : İslamofobi. İslam’dan mantıksız bir biçimde korkmak anlamında kullanılıyordu.

Terimin türeyişi oldukça eski. Fransa’nın Kuzey Afrika sömürgelerindeki Müslümanlara davranışını eleştirmek için 20. yy.’ın başında kullanılmaya başlanmış. Hatta “islamofob çılgınlık” terimi bile var. Ancak günümüz diline girmesi elbette 11 Eylül’den sonra. Anlamında değişiklikler gerçekleşmesi de.

Günümüzde islamofobi kavramının Müslüman toplumlarda Batı Avrupa’daki anlamından farklı olarak algılandığını söyleyebiliriz. Yani aynı kelimeyi kullanıyoruz ancak birbirinden uzak iki anlam yüklüyoruz. Batı Avrupa’da islamofobi kavramı popülist sağın ırkçı duruşuna ve nefret söylemine karşı geliştirilen entelektüel bir duruşken, Müslüman toplumlarda kutsallıklara dokunulmaması için kullanılan bir kavram haline geldi.  Bu yüzden artık iki değişik kelimenin kullanılması gerektiğini düşünüyorum.

YAZININ DEVAMI

Publicités
 
Poster un commentaire

Publié par le septembre 23, 2013 dans Media, News

 

Étiquettes : , , , , ,

Laisser un commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Photo Google+

Vous commentez à l'aide de votre compte Google+. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

w

Connexion à %s

 
%d blogueurs aiment cette page :