RSS

İslamofobi aslında « Müslümanofobi »dir

19 Juin

İslamofobi aslında « Müslümanofobi »dir

Son dönemde Avrupa’da artan ırkçı ve İslam karşıtı saldırıları değerlendiren Strasbourg Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Samim Akgönül, saldırıların dine değil, Müslüman profiline yönelik olduğunu söyledi. Akgönül, « İslamofobi aslında Batı Avrupa’ya ait bir fikir akımı » dedi.

 

islamofobi

AA muhabirinin, Avrupa’daki ırkçılık ve İslamofobi konularına ilişkin sorularını yanıtlayan Akgönül, İslamofobi’nin aslında Batı Avrupa’ya ait bir fikir akımı olduğunun altını çizdi. Özelikle Batılı entelektüel kesimde birtakım nedenlerle İslam’ın “tehlikeli bir din” gibi algılandığını belirten Akgönül, İslamofobi’nin fikir akımı olarak kalması durumunda bir sorun oluşturmayacağını söyledi.

Akgönül, “Eğer nefret söylemi yoksa, hedef gösterilmiyorsa ayrımcılık için taban oluşturulmuyorsa her ifade var olur. Fikir akımı ‘İslam kötüdür’ derken, nefret söylemi ‘Müslüman kötüdür’ der. Aradaki fark budur” değerlendirmesini yaptı. Günümüzde ortaya çıkan ırkçı saldırıların aslında İslam’a değil Müslüman’a yönelik olduğunun altını çizen Akgönül, şunları kaydetti:

“İslamofobi olarak tanımladığımız durum aslında ‘Müslümanofobi’dir. Yani, durum düşünce akımından bireysel düzeye çekilmiştir. Asıl korkulan, nefret edilen İslam dini değil, Müslüman olan kişi ve hatta Müslüman profiline benzeyen kişidir. Almanya‘daki dönerci cinayetlerinde öldürülen kişilerden birinin Yunan olması tesadüf değildir.”

Osmanlı’da farklı dinlere sahip olanların yüzyıllarca birbiriyle sorunsuz yaşaması örneğini de değerlendiren Akgönül, Osmanlı döneminde “grup” kavramının ön plana çıktığını vurguladı. Duruma, farklı grupların birlikte yaşaması anlamına gelen İtalyanca “convivenza” kavramıyla örnek veren Akgönül, “Dokunmadan, karışmadan beraber var olmaktan ibaretti. Farklı grupların teması ancak zaruri durumlarda mevcuttu, ticarette olduğu gibi. Tolerans ise ancak pragmatik kullanımda vardı” diye konuştu.

Akgönül, Fransa‘da 2004’te yaşanan banliyö ayaklanmalarının dünyaya “Müslüman ayaklanması” gibi yansıtıldığını hatırlatarak, olayların aslında sınıf çatışmasından kaynaklandığının altını çizdi. Banliyölerde, inşası sanayi devrimine dayanan « Habitation a loyer modere » (HLM) şeklindeki toplu konutların, çalışmak için büyük şehirlere göç edenleri, yerel halktan ayırmak için oluşturulduğunun altını çizen Akgönül, bu durumun sınıf çatışmasını ortaya çıkardığını belirtti.

Akgönül ayrıca, artan ırkçı saldırılarda Avrupa’nın yaşadığı ekonomik krizin de etkisi olacağının altını çizerek, “Ekonomik kriz ya da refah, her ikisi de ırkçılık doğurur. Az da, çok da paylaşılmaz” dedi.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı
Publicités
 
Poster un commentaire

Publié par le juin 19, 2013 dans Media

 

Étiquettes : , , , ,

Laisser un commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion / Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion / Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion / Changer )

Photo Google+

Vous commentez à l'aide de votre compte Google+. Déconnexion / Changer )

Connexion à %s

 
%d blogueurs aiment cette page :