RSS

Küyerel 2013 Konferansları

05 Jan

Küyerel 2013 Konferansları

« Düşünme ve zihniyet dünyası » (1) 

Konu: “Toplum, Kimlik ve Birey: Türkiye’de ve Batı’da Sosyal Bilimler Perspektifi”

Prof. Dr. Samim Akgönül/ Strasbourg Üniversitesi öğretim üyesi.

Yer: Taksim Hill OtelTarih :

19 Ocak 2013 Saat: 16:30-19:30

kuyerel

Küyerel Düşünce Platformunun,  2013 yılı  faaliyeti ana teması; “ “Düşünme – Zihniyet Dünyası  ve Demokratik Katılım”  olarak belirlendi.
Türkiye;  temel sosyal, siyasal sorunlarını demokratik yol ve yöntemlerle çözemiyor. Şiddet, nefret söylemi, demokratik katılım yolunu engelliyor. En basit sorunun çözümünde dayatma/çatışma yöntemi öne çıkıyor.
Şiddet, nefret ve çatışmacı yöntem, insan-insan ilişkisinden başlayıp, aile yaşamına, kamusal alandan, siyasal alana her yerde karşımıza çıkıyor. “Şiddet, nefret ve çatışma” sorunu, bir “düşünme ve zihniyet” dünyasının sonucu ortaya çıkıyor. Bu zihniyet dünyası, demokratik katılım yollarını  engelliyor. Küyerel;  toplumun  içselleştirdiği  bu zihniyet dünyasını açığa çıkartılarak tartışılmasını amaçlıyor.
Küyerel Düşünce Platformu, 2013  yılı  faaliyetini, 3  başlık altında gerçekleştirmeye çalışacak.  1-“ Düşünme ve zihniyet dünyası.”2- “Türkiye ve dünya’da değişimin dinamikleri.” 3-  “21. yy’da Türkiye’de sol nasıl güçlenebilir ve nasıl seçenek olabilir?”

Prof. Dr. Samim Akgönül:

Tarihçi ve Siyaset Bilimci. Strasbourg Üniversitesi öğretim üyesi ve Fransız Ulusal Bilimsel Araştırmalar Merkezi Araştırma yönetcisidir. Ayrıca Syracuse Üniversitesi’nde ve Yeditepe Üniversitesi’nde Avrupa’da Ayırımcılık ve Irkçılık, Azınlıklar, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri, Türk Yunan İlişkileri, Türkiye Siyasi ve Toplumsal Tarihi, Islam ve Politika, Din ve Çatışma gibi dersler vermektedir.

Araştırmaları, Türkiye’de Gayrimüslim azınlıklar, Balkanlar’da Müslüman azınlıklar, Batı Avrupa’da Müslümanlar, Avrupa’da Din-Devlet ilişkileri ve azınlık kavramı konuları üzerinde yoğunlaşmıştır. Türkçe üzerine sosyal-dilbilim çalışmaları da vardır. Bilimsel dergilerde birçok Fransızca, Türkçe ve İngilizce makaleleri yayınlanmıştır. Fransa ve Türkiye basınında fikir yazıları ve yorumlar yazmaktadır. AGİT ve Avrupa Konseyi gibi uluslarası kurumlarda, çesitli resmî ulusal kurumlarda azınlıklar ve göçmenler konularında uzmanlık görevi yapmaktadır. Makale ve kitapları Fransızca, İngilizce, Türkçe başta olmak üzere, Yunanca, Arapca, Farsca, Fince, İtalyanca, Almanca gibi birçok dilde yayınlanmıştır.

Başlıca yayınlanmıs kitapları şunlardır :
Akgönül Samim (dir.), Tartışılan Laiklik, Türkiye’de ve Fransa’da İIlkeler, Algılamalar, Istanbul, Press of Bilgi University, 2011. Traduit par Ceylan Gürman et Samim Akgönül
Akgönül Samim, Azınlık,: Türk bağlamında Azınlık kavramına çapraz bakışlar, Istanbul, BGST, 2011.
Akgönül Samim, Minorités en Turquie, Turcs en minorité: regards croisés sur l’altérité collective dans le contexte turc, Istanbul : Isis, 2010.
Akgönül Samim, Stéphane de Tapia (eds.), 40 ans de présence turque en Alsace, Strasbourg : Néotheque, 2009, 286 p.

Akgönül Samim, (dir.), Laïcité en débat : principes et représentations du concept de la laïcité en France et en Turquie, Strasbourg : Presses Universitaires de Strasbourg, 2008, 348 p.
Akgönül Samim (ed.), Reciprocity et Greek et Turkish minorities: Law, Religion, Politics, Istanbul : Bilgi University Press, 2008, 211 p.
Akgönül Samim, Stéphane de Tapia (dir), Kazakhs, Kalmouks et Tibétains en France : minorités discrètes, diasporas en devenir ?, Paris : L’Harmattan, 2007, 320 p.
Akgönül Samim, De la nomination en turc actuel : appartenances, perceptions, croyances, Istanbul : Isis, 2007, 119 p.
Akgönül Samim, Türkiye Rumları: Ulus Devlet çağından Küreselleşme çağına bir azınlığın Yok oluş Süreci, Istanbul : İletişim Yayınları, 2007, 234 p. Tranduit par Ceylan Gürman
Akgönül Samim, Religion de Turquie, religions des Turcs : nouveaux acteurs dans l’Europe élargie, Paris : L’Harmattan, collection « compétences interculturelles », 2006, 196 p.
Akgönül Samim, Le Patriarcat grec orthodoxe de Constantinople : de l’isolement à l’internationalisation, Paris : Maisonneuve & Larose, 2005, 222 p

Akgönül Samim, Grecs de Turquie : processus d’extinction d’une minorité de l’âge de l’État nation à l’âge de la mondialisation, Louvain La Neuve : Académia Bruylant, 2004, 256 p.
Akgönül Samim, Une minorité, deux États : la minorité turco-musulmane de Thrace occidentale, Istanbul : Isis, 1999, 297 p.

Özet
Sosyal Bilimlerde Birey, Kimlik ve Kolektif yaklasimlar

20. YY’in ikinci yarisi, hukuk alaninda oldugu gibi sosyal bilimlerde de Birey’e yöneldi. Modernite kavrami, özgür, hareketlerinde tek karar verici, rasyonel ve toplum içindeki yerini kendi belirleyen bir Bireyin idealtipik varligi üzerine kuruldu. 1990 sonrasinda ise, kimlik konusu tekrar gündeme geldi. Kimlik dogal olarak kolektifligi, daha dogru bir deyisle « hayalî ayniligi » içeren bir kavram olarak, hak arayislarinda göz ardi edilen toplumsallasmalar tekrar sosyal bilimlerin öznesi haline geldi. Bunun en iyi örnegi, Tarih, Sosyoloji, Cografya , Antopoliji, Siyaset Bilimi ve son olarak de Hukuktaki « azinlik » kavramina yaklasimlara getirilen radikal degisiklikler oldu. Konferans, bu kavram üzerinden Sosyal bilimlerde son 30 yilda takip edilebilen bu mütasyonu inceleyecektir.

Adres: Abide-i Hürriyet Cad, No 74, Çınar Apt. Kat 1, Daire 5 Şişli 34349 İstanbul
Telefon: 0212 240 33 73 begin_of_the_skype_highlighting            0212 240 33 73      end_of_the_skype_highlighting – Fax: 0212 240 33 93
http://kuyerel.org/

Publicités
 
Poster un commentaire

Publié par le janvier 5, 2013 dans Manifestations scientifiques

 

Étiquettes : , , ,

Laisser un commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion / Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion / Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion / Changer )

Photo Google+

Vous commentez à l'aide de votre compte Google+. Déconnexion / Changer )

Connexion à %s

 
%d blogueurs aiment cette page :