RSS

Sosyal medyada Amerikan seçim show

04 Nov

Sosyal medyada Amerikan seçim show

 

 

 Gazeteciler, sanatçılar, modacılar, edebiyatçılar ve akademisyenler Amerikan seçimlerini değerlendirmek için sosyal medyada bir araya geliyor.

Başkanlık için Obama ve Romneyarasında kıyasıya bir seçim yarışı yaşanırken, iki aday arasındaki rekabet sadece Amerika’nın değil bütün dünyanın ilgisini çekiyor. 6 Kasım günü yapılacak seçimlere yaklaşırken Türkiye’de de konuyla ilgili ilginç bir sosyal medya olayı gerçekleştiriliyor.

Gazeteci Hıdır Geviş’in modere ettiği bu etkinlikte, Türkiye’de ilk defa Amerikan seçimleri sosyal medya üzerinden tartışılacak. Twitter ve Facebook üzerinden  canlı ve görüntülü olarak gerçekleştirilecek programa, sosyal medya kullanıcıları interaktif katılım sağlayıp soru sorabilecek, yorum yapabilecekler.

Programda Amerikan’ın farklı kentleri ile Avrupa ve Ortadoğu’nun farklı kentlerine canlı bağlantılar yapılacak. Bunun yanı sıra istanbul’dan da konuklar olacak.  Milliyet yazarı Aslı Aydıntaşbaş programa Amerika’dan katılacak, Vatan gazetesinden İlhan Tanır ve Sabah USA’dan Nur Özkan Erbat başkent Washington son verileri geçecekler. Grafiker Aram Bogosyan Los Angeles’daki seçim atmosferini tasfir edecek. Bir Wall Street çalışanı olan Kemal Birtek  New York’daki finans  sektörünün adaylara nasıl yaklaştığı ile ilgili değerlendirmeler yapacak.

İstanbul’dan gazeteci Işın Eliçin Amerikan seçimlerinin Türkiye’deki algılanışı ile olası  sonuçlarının 2 ülke ilişkilerini nasıl etkileyeceği konusunda yorum yapacak… Modacı Niyazi Erdoğan  adayların stillerini değerlendirirken, prof Ali Atıf Bir adaylar arasındaki iletişim tarzını ele alacak ve bu tarzı bizdeki politik liderlerle kıyaslayacak. Ressam Karolin Fişekçi adayları bir erkek figürü olarak ele alacak ve birbirleriyle kıyaslayacak. İş kadını Leyla Alaton seçimlerle ilgili küçük detaylardan sözedecek.  İstabul dışındaki illerden de bağlantı olacak: Asistan profesör Füsun Özerdem Muğla’dan Amerikan seçimlerini yorumlayacak. Yazar Buket Uzuner Amerikan seçimlerini dünyaya yayılan Obama hayranlığı üzerinden değerlendirecek.

Amerika ve Türkiye dışında önemli dünya kentlerinden de bağlantılar var. Londra’dan Prof. Alp Özerdem, Paris’den Prof. Samim Akgönül, Amsterdam’dan ekonomist Kaan Nazlı, Kopenhag’dan  Zaman gazetesi temsilcisi Emre Oğuz,  Kiew’den Türk Ukrayna işadamları yönetim Kurulu Başkanı Burak Pehlivan ve Moskova’dan Hakan Aksay, Erbil’den gazeteci Rebwar Kerim  bulundukları ülkelerde seçimlerin nasıl karşılandığını ve bu konudaki beklentileri aktaracaklar.

Amerikan Seçim Show’a başka sürpriz isimlerin de katılması bekleniyor.

Publicités
 
Poster un commentaire

Publié par le novembre 4, 2012 dans Media

 

Étiquettes : , , , , , , , , , , , , ,

Laisser un commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Photo Google+

Vous commentez à l'aide de votre compte Google+. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

w

Connexion à %s

 
%d blogueurs aiment cette page :