RSS

Modern Toplumlarda Savaş ve Barış

28 Juin

Modern Toplumlarda Savaş ve Barış

Cemil OKTAY

 

Prof. Dr. Cemil Oktay’ın Modern Toplumlarda Savaş ve Barış adlı çalışması, kadim toplumlardan günümüze kadar uzanan süreç içinde savaş ve barış olgusunu ve bunun yaratmış olduğu kültürün ülkelerin toplumsal özellikleri üzerindeki yansımalarını ele alıyor. Oktay, savaş ve barış durumlarının toplumsal yapıyla olan ilişkilerini değerlendirirken, Montesquieu’dan Kant’a, Spencer’den Comte’a, Hegel’den Marx’a ve Nietzche’ye kadar farklı görüşlerden düşünürlerin de bu olguya bakış açılarını, gerçekleşen kimi öngörülerini ve yanılgılarını irdeliyor.

Günümüzün modern toplumlarında alışık olduğumuz kavramların da değişime uğramakta olduğunu; ulusal yarar, kamu yararı, savaş galibi ya da mağlubu gibi birçok kavramın ve değerin eleştirel olarak yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini savunan yazar, bizleri “savaşın siyasetin başka bir yolla uzantısı olduğunu” kuramsallaştıran Clausewitz’den bu yana bilinen konuları yeniden düşünmeye çağırıyor.

Cemil Oktay, demokrasi, hukuk devleti ve toplumsal refah arayışlarının yaşadığımız dünyanın en temel talepleri olduğunu dile getirip, bunların toplumların hızla değiştiği tüm coğrafyalarda vazgeçilmez talepler olduğunu belirtirken, herkesin temel bir soruya cevap araması gerektiğini de vurguluyor: “Küresel bir barış, uygarlığı yeni ufuklara taşıyabilecek biçimde ve yine uygarlıkta geriye düşmemek koşuluyla nasıl olanaklı olabilir?”

Publicités
 
Poster un commentaire

Publié par le juin 28, 2012 dans Nouvelles Publications

 

Étiquettes : , , , , , ,

Laisser un commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Photo Google+

Vous commentez à l'aide de votre compte Google+. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

w

Connexion à %s

 
%d blogueurs aiment cette page :