RSS

PINAR SELEK DAVASI : Hukuğun Hukuğu Katli

07 Mar

Pınar Selek’in de yargılandığı on dört yıldır süren davada beraat kararına karşın savcılığın hala mütalaa vermesi hukuksuzluğun devam ettiğini gösteriyor

 

Savcılıktan yok hükmünde mütalaa

7 Mart 2012

 

Sosyolog-yazar Pınar Selek’in üç kez beraat ettiği Mısır Çarşısı davası ile birleşen diğer davalardaki usul eksikliklerinin tamamlanmasına ilişkin yargılama, 7 Mart 2012 Çarşamba günü Beşiktaş Özel Yetkili 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

 

Pınar Selek,  Mısır Çarşısı ile ilgili davada 3 kez beraat etmiş olmasına karşın savcılığın halen bu aşamada yeni mütalaa vererek ağırlaştırılmış müebbet hapis istemesi büyük şaşkınlık yarattı. “Yok hükmünde”ki bu mütalaa sonrası diğer sanıklarla ilgili ifade ve savunmaların tamamlanması için duruşma 1 Ağustos 2012 tarihine ertelendi.

3. Beraat kararı sonrası artık Yargıtay Ceza Kurulunda görüşülecek olan Mısır Çarşısı dosyası ile ilgili mütalaa verilmesi hukuksuzluğun devam ettiğinin önemli bir göstergesi oldu. Oysa ki Mısır Çarşısı davasında Pınar selek hakkında verilen beraat kararında mahkeme daha önce direnme kararı verdiği için, zaten karara çıkmış olan ve mahkemenin el çekmiş olduğu bu dosyada savcılığın mütalaa vermesi hukuken mümkün değildir. Bu anlamda savcılığın verdiği mütalaa yok hükmündedir. Daha önce de savcılık yine bir hukuksuzluğa imza atarak,  Pınar Selek’in mayıs ayında alınan ifadesi sırasında beraat ettiği davadan tutuklanmasını talep etmiş, mahkeme tutuklanma talebini hukuka uygun biçimde reddetmişti.

 

Hatırlanacağı üzere, Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun bozma kararı üzerine, 9 Şubat 2011’de İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, mahkeme Pınar Selek’in Mısır Çarşısı davasından beraatı yönünde vermiş olduğu kararda bir kez daha direnmiş ve Pınar Selek üçüncü kez beraat etmişti.

 

14 yıldır bir belirsizlik süreci içinde işkenceye dönüşen bu davanın kamuoyu ile birlikte sonuna kadar takipçisi olduğumuzu bir kez daha ilan ediyor ve Pınar Selek için nihai beraat talep ediyoruz.

 

Hala Tanığız Platformu

Publicités
 
Poster un commentaire

Publié par le mars 7, 2012 dans News

 

Étiquettes : , ,

Laisser un commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Photo Google+

Vous commentez à l'aide de votre compte Google+. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

w

Connexion à %s

 
%d blogueurs aiment cette page :