RSS

Oğuz Haksever’le Bugün Yarın

29 Fév

Oğuz Haksever’le Bugün Yarın

NTV, 28/02/2012

Kayhan Karaca

Anayasa Konseyi’nin tek sayfalık gerekçeli kararında, Fransa meclisinde ve Senatosu’nda geçen « Soykırım » inkar yasasının anayasaya uygun olmadığı belirtildi. Yasanın iptali iki gerekçeye dayandırıldı.

Birinci gerekçe, ‘Soykırım » inkar yasasının ifade özgürlüğüne aykırı olduğu belirtilerek, « İfade özgürlüğü demokrasinin olmazsa olmazı » vurgusu yapıldı. İkinci gerekçede ise Meclis ve Senato’dan geçen yasa tasarısının Fransız anayasasının 34. maddesine aykırı olduğu vurgulandı.

Fransa Meclisi ve Senatosu’nda oy çoğunluğuyla kabul edilen soykırımın inkarını suç sayan yasa, anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle 77 senatör ve 65 milletvekili tarafından Anayasa Konseyi gündemine taşınmıştı.

Strasburg Üniversitesi Öğretim Üyesi Samim Akgönül:


Böyle bir yasa yürürlüğe konulsaydı, Fransa’da yaşayan Türkler ve Ermeniler kendi azınlık kimlikleri içinde kapatılacaktı. Çoğul kimlikler ifade edilemeyecekti. Yine aynı şekilde Türkiye’de Ermeniler hedef gösterilmeleri söz konusu olabilirdi. Asıl sevinmemiz gereken noktalar bunlar… Bu yasanın iptal olması Fransa’da ırkçı söylemlerin yasak olmasının kaldırılması anlamına gelmiyor. Irkçı söylemler halen suç olmaya devam edecek Fransa’da. Şimdi Türkiye’nin önünde iki yol var. Birincisi ‘yasa iptal edildi bu iş bitti kafamızı kuma gömelim, kimse bizi zarar veremez.’ İkincisi, Fransa’daki düşünce özgürlüğünü savunduk, şimdi de Türkiye’deki ifade özgürlüğünü savunalım. Böyle bir şeye vesile olacaksa Anayasa Konseyi’nin kararı çok yerinde bir karar.Sarkozy’nin hamlesiyle yasa tekrar gündeme gelebilir ve Türkiye-Fransa ilişkileri yeniden gerilebilir. Bunun bile Türkiye’nin içinde olan fikir tartışmasına engel olmamalıdır. Bu tartışmalar olmazsa karşımıza bu tip şeyler gelmeye devam edebilir.

Publicités
 
Poster un commentaire

Publié par le février 29, 2012 dans Media

 

Étiquettes : , , , , , , , , , ,

Laisser un commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Photo Google+

Vous commentez à l'aide de votre compte Google+. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

w

Connexion à %s

 
%d blogueurs aiment cette page :