RSS

“STRUMA VAPURU” FACİASININ 70.NCİ YILI

20 Fév

“STRUMA VAPURU” FACİASININ 70.NCİ YILI

24 Şubat 2942 tarihinde batırılan, 764 kişiye mezar olan Struma Vapuru faciasının 70. yılında, bu trajediyi « Serenad » adlı romanıyla ilk defa kamuoyuna duyuran Zülfü Livaneli, Olayın canlı tanığı İshak Alaton ve olaya duyarlılık gösteren bizler 24 Şubat 2012 Cuma günü saat 12:00’de, 70 yıl önce Struma’nın demirlediği Sarayburnu’nda Atartürk Anıtının önünde toplanıp, olayda hayatını kaybeden insanları anacağız. Konu ile ilgili bilgi ve basın bildirisi ektedir.

Sizleri de aramızda görmek istiyoruz.

BASIN AÇIKLAMASI

16 Aralık 1941 günü, yolcularının çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 769 Romen Yahudisini taşıyan, yaklaşık 90 yaşlarında olan Panama bandıralı STRUMA adlı bir gemi İstanbul’a geldi ve Sarayburnu açıklarında demir attı.

STRUMA kömür taşıyan bir gemiden, yolcu gemisine çevrilmiş ve motoru da batan bir gemiden sökülerek, monte edilmişti. Geminin yolcu kapasitesi 200 kişi iken, ilave edilen banklarla bu kapasite 750 kişiye çıkarılmıştı. Gemide 4 banyo küveti ile  sadece  “bir tuvalet” mevcuttu.

Yolcular, bu gemiye binip, anti semitizmin kol gezdiği Romanya’dan kaçabil- mek için, o günün şartlarında büyük bir servet olan, kişi başına 1.000-ABD doları ödemişlerdi.

Gemi yolda sıkı sık motoru arızalanarak İstanbul’a ulaşabilmişti. İngiliz hükümetinin gemiyi Filistin’e kabul etmeyeceklerini bildirmeleri üzerine, Türk yetkililer gemiden hiç kimsenin çıkmasına izin vermemiş, Vehbi Koç’un araya girmesiyle sadece 4 kişilik bir aile özel izinle gemiden çıkabilmişti.

Sonuçta, Nazi Almanyasının müttefiki olan Romanya’nın, gemiyi kabul etmeyeceğini bildirmesine rağmen, 23 Şubat 1943 günü gemi, geldiği liman olan Köstence’ye iade edilmek amacıyla, atılan demirine bağlı zinciri kesilip, motorları bozuk olduğundan bağlanan halatlarla römorkörler eşliğinde çekilerek, Karadeniz’de kaderine terk edilmişti.

Tüm dünyanın kabul etmediği bu insanları biz niye kabul edelim düşüncesiyle başıboş Karadeniz’e bırakılan STRUMA, 70 yıl önce bugün, 24 Şubat 1942 günü saat 09.00 sıralarında bir denizaltıdan atılan torpille batırıldı.

Batan gemiden, olaydan 24 saat sonra, sadece 20 yaşında David Stoliar adında bir Musevi kurtarılabilmişti. Kıyıya 4 ceset vurduğundan, 760 kişi halen STRUMA Vapuru ile beraber Karadeniz’de yatmaktadır.

Publicités
 
3 Commentaires

Publié par le février 20, 2012 dans Manifestations culturelles, News

 

Étiquettes : , , , , ,

3 réponses à ““STRUMA VAPURU” FACİASININ 70.NCİ YILI

 1. MURAT RUBEN

  février 20, 2012 at 11:34

  Samim Bey,
  Etkinlik Sarayburnu’nda tam nerede olacak? Yanlış anımsamıyorsam orada çayhaneye benzer bir yer vardı.Ben bir kaç yıl önce Istanbul Film festivalinde Struma ile ilgili bir film seyretmiştim.Faciada ölenlerin yakınları yıllar sonra küçük bir gemiyle batığın olduğu yere gidip denize çelenkler atıyorlardı ardından haham David Sevi Musevilik dininde kutsal bir enstrüman olan koç boynuzundan yapılan ŞOFAR çalmıştı. Tüylerim diken diken olmuştu.
  Gerçekten çok trajik bir olay ……

   
 2. akgonul

  février 21, 2012 at 5:03

  Merhaba, Sarayburnunda, Atatürk anitinda. (Yapilan ilk Atatürk heykelidir)

   
 3. Gad Nassi

  février 21, 2012 at 7:45

  Anlamli bir toren.
  Makalede gozuken geminin resmi Exodus gemisine aittir,
  Dikkatinizi cekmek istedim.

   

Laisser un commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Photo Google+

Vous commentez à l'aide de votre compte Google+. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

w

Connexion à %s

 
%d blogueurs aiment cette page :