RSS

THE AFTERNOON ODYSSEY

27 Jan

PERFOR­MANS:

THE AFTERNOON ODYSSEY/

BİR İKİNDİ MACERASI/

ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΉ ὈΔΎΣΣΕΙΑ

HERA BÜYÜKTAŞÇIYAN

28 OCAK 2012, 14:00

SALT Beyoğlu, Forum

 

“Denizin ortasında yapayalnız duran bir gemi hayal edin. Kendi başına olduğu sürece dalgalarla beraber herhangi bir yöne doğru dağılıp, kaybolup gidebilir. Öte yandan, üzeri gemilerle dolu bir deniz tahayyül edin. Onların akıbeti ne olurdu? Açıkça birbirlerinin gözden kaybolmasına izin vermeyip, yeniden keşfedilmiş beraberliklerini korumak için ellerinden geleni yaparlardı.

The Afternoon Odyssey [Bir İkindi Macerası], doğum, ölüm, başarı, kayıp ve zamanla ilerleyen toplumsal dönüşümü içeren, 87 yaşındaki sosyal ve etnik bir tarihin öyküsüdür. Sadece belli bir etnik kimliğin değil, aynı zamanda tüm toplumun kolektif hafızasını yansıtır. Yaşamın her alanındaki ortak akışından kendini soyutladığında, yaşamsal birliğin de yeniden kurulması giderek zorlaşır. Bu konumda ‘unutma’ ve ‘hatırlama’ kavramları ortaya çıkar. Hayatın unutulmuş bir öğesinin, o büyük yıkım ve yok oluş ile yüzleşmekten başka bir alternatifi yoktur. Toplum içindeki bu yok oluş sadece toplumsal yapıyı derinden sarsmakla kalmaz, aynı zamanda gelecekte yaşanacak kayıplar için de açık bir kapı bırakır. Bu durum, iletişimin tamamen kaybolduğu gerçeğini ortaya koyar. Toplumsal birlik, sadece ve sadece ortak bir dilin yeniden keşfedilmesiyle ve ‘ben’ kelimesinin ‘biz’e dönüşmesiyle yeniden kurulabilir.” Hera Büyüktaşçıyan

Hera Büyüktaşçıyan’ın SALT Beyoğlu’nda gerçekleştireceği The Afternoon Odyssey adlı performans, ortak bir dilin oluşturulduğu ve kolektif gücün öneminin vurgulandığı bir platform için açık bir çağrı niteliğinde. Bu interaktif projede her bir katılımcı, Türkiye’de yayımlanan Yunanca günlük gazete Apoyevmatini’nin sayfalarından kendi gemisini inşa ederek, yeniden keşfedilmiş bir birlikteliğin oluşturduğu denizin bir parçası haline gelecek. Gazetenin 87. yaşına atfen Forum’da düzenlenecek performansın arka planında, Yunanca bilmediği halde ekonomik darboğazdaki gazeteyi kapanmaktan kurtarmak adına Apoyevmatini’ye abone olan kişilerin, Konstantinos Kavafis’in Gemide adlı şiirini okudukları bir ses enstalasyonu yer alacak.

Hera Büyüktaşçıyan, 1984’te İstanbul’da doğdu. 2006’da Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. Çoğunlukla ötekilik, aidiyet, ksenofobi, toplumsal kimlik ve bellek kavramları üzerine işler üretmektedir. Katıldığı sergilerden bazıları şunlardır: Scan Istanbul (2003, İstanbul); Going Public’06 (2006, Milano); Öteki (2007, PiST///7-24); Değişkenler & Dönüşkenler (2009, İstanbul); İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor (İstanbul, 2010); art.homes (2010-2011, Münih-İstanbul); Worthy Hearts (2011, Yerevan).

Publicités
 
Poster un commentaire

Publié par le janvier 27, 2012 dans Manifestations culturelles

 

Étiquettes : , , , , , ,

Laisser un commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion / Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion / Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion / Changer )

Photo Google+

Vous commentez à l'aide de votre compte Google+. Déconnexion / Changer )

Connexion à %s

 
%d blogueurs aiment cette page :