RSS

Server Tanilli’ye veda

30 Nov

Server Tanilli’ye veda

Dün hayata veda eden; Sosyoloji, siyaset bilimi ve anayasa hocası, Cumhuriyet gazetesi yazarı Prof. Dr. Server Tanilli’ye veda için yarın saat 10.00’da Cumhuriyet gazetesinde tören yapılacak. Tanilli, törenin ardından Şakirin Camisi’nde kılınacak öğle namazı sonrası Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Prof. Dr. Server Tanilli, geçtiğimiz aylarda İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi’nde tedavi görmüş, vücudunda enfeksiyon ve ateşlenmelere bağlı olarak yaralar nedeniyle “greft (yamalama)” ameliyatı geçirmişti. Yazar, dün Tanilli Göztepe’deki evinde yaşamını yitirdi.

Server Tanilli 1980’den önce Türkiye’de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde ve Devlet tatbiki Güzelsanatlar Yüksekokulu’nda « Uygarlık Tarihi » dersi veriyordu. 7 Nisan 1978’de silahlı saldırıya uğrayıp, belden aşağısı tutmaz oldu. Fransa’ya gidip uzun yıllar Strazburg Üniversitesi’nde çalıştı. 2000 yılında yurda dönüş yaptı ve Cumhuriyet Gazetesi’nde köşe yazıları yayımlanıyor.

1980 sonrasında düşün ortamını ve özellikle de gençliği etkilemiş olan « Uygarlık Tarihi (1973) », « Devlet ve Demokrasi: Anayasa Hukukuna Giriş » kitaplarını yazdı. « Uygarlık Tarihi » üniversitelerde ders kitabı olarak okutuldu. Diğer kitapları arasında şunlar sayılabilir: « Nasıl Bir Eğitim İstiyoruz? », « Yüzyılların Gerçeği ve Mirası » (6 cilt), « Candide ya da İyimserlik », « Yaratıcı Aklın Sentezi: Felsefeye Giriş », « Değişimin Diyalektiği ve Devrim », « Dünyayı Değiştiren On Yıl », « Fransız Devriminden Portreler », « Anayasalar ve Siyasal Belgeler », « Nasıl Bir Demokrasi İstiyoruz? », « İslam Çağımıza Yanıt Verebilir Mi? », « Din ve Politika », « Voltaire ve Aydınlanma ». 2006 Sertel Demokrasi Ödülü’ne layık görülmüştür.

Publicités
 
Poster un commentaire

Publié par le novembre 30, 2011 dans News

 

Étiquettes : , , ,

Laisser un commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion / Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion / Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion / Changer )

Photo Google+

Vous commentez à l'aide de votre compte Google+. Déconnexion / Changer )

Connexion à %s

 
%d blogueurs aiment cette page :