RSS

Azınlık : Türk Bağlamında Azınlık Kavramına Çapraz Bakışlar

12 Nov

Eğer azınlıklar konusunda Türkiye’deki vahim bilgisizliğin bir sebebini istiyorsanız, o da şudur: bu konuda çalışma yok denecek kadar azdır. Bir elin beş parmağını geçmez.

İşte, Profesör Samim Akgönül’ün çalışmaları ve bu çalışması bu noktada önem kazanıyor. Bu zor ve netameli konuyu bin bir yönüyle ele alıyor. Önce, azınlık kavramını Giriş ve Birinci Bölüm’de “kirlenmiş” bir kavram olarak takdim ediyor. Geri kalan üç bölümde (Türkiye’nin gayrimüslimleri, Yunanistan’ın Müslüman Türkleri ve Fransa’nın Türkiyelileri) azınlıkları özellikle din açısından ele alarak anlatıyor. Öğretici olmak açısından, karşılaştırmalı incelemelerin üzerine yoktur.

İsterseniz sizleri, Türkiye’nin çok nadir azınlık öğreten kitaplarından çok seçkin biriyle baş başa bırakayım…

Prof. Dr. Baskın Oran

Samim Akgönül’ün azınlık sorunları konusundaki kitabının alanında önemli bir yer tuttuğunu düşünüyorum. Özellikle oldukça bakir bir konuda yetkin tahliller içeren bir metin üretilmiştir. Çalışmanın karşılaştırmalı bir yaklaşımla ele alınması, okurlar açısından öğretici olma özelliğini artırıyor. Güncel birçok soruna geniş ufuklu bir bakış açısı öneriyor. Güçlü ve sıcak bir soluk.

Prof. Dr. Cemil Oktay

Azınlık olumsuz bir kavram, yetersizliği, yoksunluğu, eksikliği çağrıştırıyor. Eskilerin ekalliyet sözcüğü tam anlaşılmadığından belki daha nötr dururdu. Bu kavramın içini doldurmak ve azınlıkların da birer insan ve esas birer vatandaş olduklarını anlatmak ise fevkalade çetin bir iş. Samim Akgönül’ün türkçede yayımlanan çalışması ülkemizdeki bu kara deliği layıkıyla doldurma çabasının son ürünü. Türkiyeliler azınlıklarını yeni keşfediyorlar. Yurtdışında kendilerinin azınlık olduklarının ise hiç farkında değiller. Toplumun azınlıklara genel bakışı küfür, hakaret ve « yabancı » seviyelerini daha pek aşabilmiş değil. Önümüzdeki uzun bilgilenme ve bilinçlenme sürecine sunulan önemli bir katkı Akgönül’ün çalışması.

Dr. Cengiz AKTAR

Azınlık meselesi, son yirmi yıldır Türkiye kamuoyunun ve sosyal bilimcilerinin önemli gündem maddelerinden birine oluşturuyor. Ancak, elde ne var diyecek olursak,  gazete ve dergi yazılarından öteye, kalıcı fazla bir çalışma olmadığını da görüyoruz. Çünkü, bu konuyu bir moda olarak görmeyip, yıllarını verenlerin sayısı çok az. Samim Akgönül bunlardan biri. Hem teoriye hem Avrupa’daki gelişmelere hakim. Türkiye’yi de günü gününe izlemiş.

Doç. Dr. Elçin MACAR

Publicités
 
Poster un commentaire

Publié par le novembre 12, 2011 dans Nouvelles Publications

 

Étiquettes : , , , , , , , , , , , , , , ,

Laisser un commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Photo Google+

Vous commentez à l'aide de votre compte Google+. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

w

Connexion à %s

 
%d blogueurs aiment cette page :