RSS

İPM Kitap Tanıtımı Etkinliği

17 Mai

Tarihi, Siyasi, Dini ve Hukuki Açıdan Ekümenik Patrikhane

24 Mayıs Salı, 17:00 -19:30

Karaköy Headquarters
Bankalar Caddesi No: 2, Karaköy
34420 Istanbul
(212) 292 4939

Büyük olasılıkla başka bir ülkede olmayan bir tartışma Türkiye’de yıllardır sürüyor: İstanbul’daki Rum Patrikhanesi’nin dini sıfatı ne olmamalıdır? Cengiz Aktar’ın derlediği İletişim Yayınları’ndan çıkan Tarihi, Siyasi, Dini ve Hukuki Açıdan Ekümenik Patrikhane adlı kitap, bu ve benzeri birçok soruya ışık tutuyor. İstanbul Politikalar Merkezi, 24 Mayıs Salı günü, kitabın içeriğinin ve Patrikhane’yle ilgili diğer konuların ele alınacağı bir panelde Cengiz Aktar’ın oturum başkanlığında, Elçin Macar (Yıldız Teknik Üniversitesi), Paraskevas Konortas (Atina Üniversitesi), Samim Akgönül (Strasbourg Üniversitesi), Kürşat Demirci (Marmara Üniversitesi), Emre Öktem (Galatasaray Üniversitesi), ve Cem Sofuğlu’nu (İstanbul Barosu) konuşmacı olarak ağırlayacaktır.

Patrikhane’nin dini olduğu kadar siyasi yeri ve anlamı Doğu Roma’dan Cumhuriyet dönemine dek kesintisiz sürer ve Cumhuriyetçilerin dini devre dışı bırakan laik siyaset anlayışıyla sona erer. Lozan’daki pazarlıklar ve müzakereler sonucunda 10 Ocak 1923’te bir nevi centilmenlik mutabakatı ile Patrikhane’nin ekümenik sıfatı ve bundan kaynaklanan ruhani yetkileri, münakaşa konusu yapılmadıkları ölçüde teyit edilirler, kurum Fener’de kalır.

Uluslaşma süreçlerinin kıyıcılığının üzerinden geçen uzun zamana rağmen Türkiye’de Patrik ve Patrikhane “takıntısı”nın genel anlamda sürdüğünü görüyoruz. Kavram kargaşası ve bilgi kirliliği belli güruhların tekelinde cereyan eden tartışmaya tamamen hâkim.

Bu kavram kargaşasına açıklık getirmeyi amaçlayan bu önemli kitabın tanıtım etkinliği, 24 Mayıs Salı günü saat 17.00’da Sabancı Üniversitesi Karaköy İletişim Merkezi’nin giriş katındaki galeride düzenlenecek kokteylle başlayacaktır.  İPM Direktörü Prof. Dr. Fuat Keyman’ın açılış konuşmasını yapacağı bu toplantıda sizi de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Bilgi ve LCV için:
Berfu Kızıltan, 0 212 292 4939, dahili: 1413; berfukiziltan@sabanciuniv.edu

Yer:                    Sabancı Üniversitesi Karaköy İletişim Merkezi
                            Bankalar Caddesi, No: 2
Minerva Han
34420 Karaköy / İstanbul

Publicités
 
 

Étiquettes : , , , , , ,

Laisser un commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Photo Google+

Vous commentez à l'aide de votre compte Google+. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

w

Connexion à %s

 
%d blogueurs aiment cette page :