RSS

Tartışılan Laiklik

14 Avr

TARTIŞILAN LAİKLİK

Fransa’da ve Türkiye’de İlkeler ve Algılamalar

Samim AKGÖNÜL

Laikliği anayasal bir ilke yapmış ve bu ilkeyi rejimlerinin temel direklerinden biri haline getirmiş olan Türkiye ve Fransa başta olmak üzere, laiklik kavramı Batı dünyasında derin tartışmalara neden oluyor.

Fransa’da bugün Müslümanlık karşısında duyulan kaygılar laiklik tartışmasını kamusal alana da taşırken, İslâmi kökenli bir partinin uzunca bir süredir iktidarı elinde tuttuğu Türkiye’de de laikliğin tanımına ve sınırlarına dair ciddi tartışmalar var.

Türkiye’de Fransa laikliğinin ne olduğu konusu etraflıca bilinmeden bu kavram sık sık kullanılmakta, hatta hâlâ model olarak gösterilmekte, aynı hata Fransa’da da yapılmaktadır. Bu kitap Fransa’ya Türkiye laikliğini tanıttıktan sonra Türkiye’de de Fransa laikliğini tanıtma görevini üstlenmektedir.

Samim Akgönül tarafından hazırlanan Tartışılan Laiklik, Fransız Ulusal Bilimsel Araştırmalar Merkezi (CNRS) Siyaset, Din, Kurumlar, Toplumlar: Avrupa’daki Değişimler Araştırma Merkezi’nin girişimi ve Alsace Genel Meclisi ve Robert Schuman Üniversitesi’nin desteğiyle 14-15 Mart 2005 tarihlerinde Strasbourg Robert Schuman Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir konferansta sunulan bildirilerin bir bölümünü içermektedir.

Fransızca yayınından kısa bir süre sonra Türkçeye kazandırılan bu çalışma, Fransa’daki laiklik anlayışıyla karşılaştırmalar yaparak, Türkiye’deki laiklik tartışmalarına da ışık tutacaktır.

Publicités
 
Poster un commentaire

Publié par le avril 14, 2011 dans Nouvelles Publications

 

Étiquettes : , , , , , , , ,

Laisser un commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Photo Google+

Vous commentez à l'aide de votre compte Google+. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

w

Connexion à %s

 
%d blogueurs aiment cette page :