RSS

Defne !

12 Mar

DEFNE TÜRK-YUNAN DERNEĞİ
V. ALTIN DEFNE FOTOĞRAF YARIŞMASI

Bu yıl onuncusunu gerçekleştirecek Defne Türk-Yunan Dostluk Festivali’nin ana temasına paralel olarak düzenlenen fotoğraf yarışması için Ege’nin iki yakasındaki fotoğrafçılara “Deklanşörünüze ‘Diyalog’larımız için basın” çağrısı yapılıyor.
Toprağın suyla, karanlığın ışıkla, çocuğun oyuncakla, komşunun komşuyla kurduğu “diyalog”lara tanıklık etsin kareleriniz.

Türkiye’de ve Yunanistan’da kurulan iki ayrı seçici kurulun değerlendireceği yapıtlara Altın Defne, Gümüş Defne ve Bronz Defne ödülleri verilecek.
Türkiye’de Altın Defne kazanan fotoğrafçı Selanik veya Ksanthi(İskeçe)’ye İstanbul’dan otobüsle gidiş-dönüş bileti ve tarafımızdan belirlenen bir otel’de Eylül-Ekim-Kasım 2011 tarihlerinde 2 gece konaklama hakkı kazanacaktır.
Son başvuru tarihi 5 Mayıs 2011 olan yarışmanın sonuçları 15 Mayıs 2011’de açıklanacak.

Yarışma şartnamesi, yarışma takvimi ve başvuru adresi şöyle:

DEFNE TÜRK – YUNAN DERNEĞİ
X.TÜRK – YUNAN DOSTLUK FESTİVALİ
V. ALTIN DEFNE FOTOĞRAF YARIŞMASI

Başvuru Adresi: Per İletişim A.Ş.
Hacı Hanım Sokak
Derya Apt. 8/5
Gümüşsuyu-Beyoğlu/ISTANBUL

YARIŞMA ŞARTNAMESİ:

1. Yarışmanın adı: Defne Türk-Yunan Derneği Fotoğraf Yarışması
2. Yarışmanın Konusu: Diyalog
Tarihin Tekerleği’nin insandan yana döndüğü, diyalogların çoğaldığı bir dönemdeyiz. Artık birbirimizle buluşmalarımız artıyor, birbirimize daha çok dokunuyoruz. Artık birbirimizi daha iyi dinliyoruz, daha içten söylüyor, anlatıyoruz. Artık herkes kendini bir diğerinin yerine koymak için daha yürekten çaba gösteriyor.
Onun için bu yılki festivalimizin ana temasını “Diyalog” olarak seçtik. Ege’nin iki yakasındaki fotoğrafçılara da bu yüzden deklanşörlerinize ‘Diyalog” için basın” duyurusu yapıyoruz.

Bu çağrı yalnızca insanın insanla diyaloglarını, konuşmalarını kapsamıyor. Dansla müziğin, toprakla suyun, sesle sözün, dünle bugünün yaptığı tüm diyalogları kameranızla anlatmaya; yaşamlara, dünyaya geniş bir gönül gözüyle bakmaya çağırıyoruz sizleri…
3. Yarışmanın Amacı:
Her sene her iki yakayı birleştiren dostluk festivalleri planlayan ve gerçekleştiren derneğimizin amacı temel tema olarak seçtiği ‘Diyalog’ temasını fotoğraf sanatı aracılığıyla görsel dilin evrenselliğine taşımak, Ege’nin iki yakasındaki fotoğraf tutkunlarını bu görsel dilin ortak paydasında buluşturmak.
4. Genel Katılım Şartları
Yarışmaya; Değerlendirme Kurulu üyeleri, Defne Türk-Yunan Dostluk Derneği personeli çalışanları ve birinci derece yakınları katılamaz.
Yarışmaya eser gönderenler, eserlerin kendilerine ait olduğunu beyan ve taahhüt etmiş sayılacaklardır.
Her katılımcı yarışmaya en çok 5 fotoğrafla katılabilir.
Defne Türk-Yunan Dostluk Derneği katılımcıların fotoğraflarıyla ilgili izinler ve telif haklarıyla ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmez.
Yarışmanın neticesinde, seçici kurul, seçilen fotoğrafın başka bir yarışmada derece almış olduğunun ortaya çıkması durumunda, alınan ödül iptal edilir ve eğer verilmişse, ödül sahibinin, ödülü derhal iade etmesini talep eder. Bu iptal durumu, diğer ödül almış ve/veya alamamış yarışmacılar bakımından hiçbir manada talep hakkı doğurmaz.
Değerlendirme Kurulu’nun seçtiği fotoğraflardan bir katalog hazırlanacaktır. Katılımcılara sergileme ve katalog için ayrıca telif ödenmeyecektir.
5. Kategoriler
Yarışma fotoğraf yarışmasıdır. Aynı konuda ya da teknikte çekilmiş siyah-beyaz ya da renkli olarak en az 1, en çok 5 fotoğraf ile katılım kabul edilir.
6. Boyutlar
Yarışmaya katılacak fotoğraflar, 35×50 cm boyutunda, 300 dpi çözünürlükte, tif ve jpg formatında CD’ye kaydedilecektir.
7. Eserlerin İşaretlenmesi
Fotoğraflar dijital olarak kabul edilecektir. Fotoğrafların kaydedileceği CD ve CD zarfının üstüne ad soyad ve iletişim bilgilerinin yazılması gerekir. CD’ye kaydedilecek fotoğrafların adları ise katılan kişinin ismi+01.tif veya jpg olmalıdır.
Bu hususlardaki tüm bilgilerin doğruluğundan katılımcı sorumludur.
8. Eserlerin Gönderilmesi
CD hasar görmeyecek şekilde paketlenip katılım formuyla birlikte aşağıdaki adrese posta ya da kargo ile gönderilecek veya elden teslim edilecektir. Gecikmeden Defne Türk-Yunan Dostluk Derneği sorumlu değildir. Defne Türk-Yunan Dostluk Derneği postaları aldığına ilişkin teyit göndermeyecektir.

9. Yarışma Sekreteryası
Defne Türk-Yunan Dostluk Derneği

10. Seçici Kurul

Maya Arakon
Hacer Karanlık
Sırrı Süreyya Önder
Mesut Tufan
Celal Başlangıç

11. Yarışma Takvimi
Yarışmanın başlangıç tarihi : Şubat 2011
Son katılım tarihi : 5 Mayıs 2011
Jüri değerlendirme : 10 Mayıs 2011
Ödül alanların duyurulması : 15 Mayıs 2011

12. Ödüller
Biriciye : Altın Defne
İkinciye : Gümüş Defne
Üçüncüye : Bronz Defne

Türkiye’deki ve Yunanistan’daki Seçici Kurullar’ın değerlendirmesi sonucu Ege’nin iki yakasından Altın Defne Ödülü kazanan yarışmacılar bu yıl Türkiye’de ve Yunanistan’da 2 günlük tatil hakkı (Eylül-Ekim-Kasım 2011 aylarında Istanbul’dan Selanik veya İskeçe’ye gidiş-dönüş otobüs bileti ve tarafımızdan belirlenen bir otel’de 2 gece konaklama) kazanacaklardır.

13. Eserlerin geri gönderimi ve iade şartları
Fotoğraflar dijital ortamda olduğundan iade edilmeyecektir.

14. Eserlerin kullanımı
Katılan eserlerden sergilenmeye değer bulunan fotoğraflar her iki yakada gerçekleştirilecek festivallerde sergilenebilir.

BAŞVURU FORMU
Adı/Soyadı:
Doğum tarihi / Yeri:
Meslek:
Adres:
Telefon:
E-posta:
GSM:
İmza:

 
Poster un commentaire

Publié par le mars 12, 2011 dans Manifestations culturelles

 

Étiquettes : , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Votre commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l’aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Photo Google

Vous commentez à l’aide de votre compte Google. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l’aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l’aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

Connexion à %s

 
%d blogueurs aiment cette page :