RSS

Yeni Agos Yazısı

15 Juil

Tekilleşmek ve Bireyleşmek

Agos, 16 Temmuz 2010

Samim Akgönül

Lafı dolandırmadan itiraf etmeliyim. Gazze’ye giden gemiye İsrail saldırısı olup Türkiye’de dinci/ulusalcı/miliyetçi bir heyezan havası oluştuğunda, İsrail’e karşı görülmemiş ölçüde sert bir dil kullanılmaya baslandığında, ve İsrail ile Yahudilik dini bir tutulup Tevrat’tan cümleler savrulmaya cür’et edildiğinde aklıma ilk gelen şey bir « Şalom » gazetesi almalıyım oldu.  İsrail ile bütün Yahudileri özdeşleştiriyorum diye değil elbette, tam tersi. Ama –açık açık söylenmese de- satır aralarında hedef gösterilenlerin nasıl bir savunma mekanizması geliştirdiklerini görebilmek için. En azından Türkiye’nin yakın tarihinde bu tip özdeşleştirmelerden çok çekmiş azınlıkların, aynı tuzaklara tekrar tekrar düşmemek için hangi yollara başvurduklarını görmek istedim belki de. Belki de sağlıksız bir çoğunluk bireyi merakıdır. Kim bilir ?

Gerek ülkeler arasında gerekse gruplar arasında varolan rekabette en önemi unsur grubun kendini kendi haklılığına ikna etmesi. Üçüncü grupları kendi tarafına çekebilmenin olmazsa olmaz şartı bu.

Rekabet de ulus kavramı ortaya çıktıktan sonra ulusların varoluş koşullarından biri. Hasmı yoksa Ulus yoktur ! Bu rekabet yerleşik Batı/Kuzey uluslarında kimi zaman, kendinden emin olmayan Doğu/Güney uluslarında sık sık düşmanlığa dönüşebiliyor elbette. « Varedici düşmanlık » diyor buna sosyologlar, Ancak bir ulusun kendi varlığına ikna olabilmesi için diğerleri ile farklılığına ikna olması elzem, bazen de üstünlüğüne. İşte bu noktada ulusal paradigmada bireylerin otonomisi silinip karşı grup bir kütle olarak görünür. Karşı  gruba ait bireyler, « bizim » gözümüzde bireyliklerini kaybederler. Bir bütünün birbirinden farksız parçaları haline gelirler. Hatta ve hatta tek bir birey bütün ulusu temsil eder gözümüzde. Klişeler de böyle doğar zaten, “Yahudi (tekil) pintidir” cümlesi Yahudiler (çoğul) pintidir” cümlesinden daha güçlü, daha ırkçıdır,  Keza Ermeni kalleştir, Türk tembeldir, Arap pistir, vs, vs, vs.

Karşıt grubun, özellikle azınlıkta olan karşıt grubun tekilleşmesinin bir tane istisnası var. O da hasım olarak, öteki olarak görülen gruptan bir bireyin “bizim” gibi düşünmesi, konuşması. Bu durumda akan sular durur. Böyle birinin üzerine “Mal bulmuş Mağribi gibi” (işte size “tekil” ırkçı bir klişe !) üşüşür çoğunluk. Onun tanıklığı daha güçlüdür. Bakın işte, bu bile söylediğine göre biz haklıyızdır.

Türk gibi konuşan Kürt aranır, PKK’yi lanetleyen Kürtler pek bir sevilir.  İsrail’i eleştiren Yahudi, Ermeni soykırımı yoktur diyen Ermeni, Kıbrıs’ta Türkler kesildi diyen Rum pek bir makbüldür.  Azınlıklar da kimi zaman Stokholm sendromuna tutulurlar.  Bu terim, 1973’te İsveç’in Başkenti Stokholm’de meydana gelmiş bir rehin alma olayından beri, rehinelerin kendilerini rehin almış kişilere duygusal olarak bağlanmalarını anlatan psikolojik bir durumu betimler. Azınlıklar bazen kraldan çok kralcı oluverirler … Bazen de o kadar korkarlar ki hedef gösterilmekten, kendi gruplarıyla ilintili konularda çoğunluk gibi konuşup, hatta daha da sert bir dil kullanıp, bir çeşit savunma mekanizması geliştiriler. İçler acısıdır bu durum, bir kıvranma.

Evet, 26 Mayıs tarihli Şalom gazetesini okudum. İtiraf ediyorum. Başlığı “kamuoyunun üzüntüsünü paylaşıyoruz” idi. Türkiye Hahambaşılığı ve Türk Musevi Cemaati de hemen bir açıklama yaptı “Söz konusu girişimin bu şekilde durdurulmasının ülkemizde yarattığı tepkiye katılıyor ve kamuoyumuzla üzüntümüzü paylaşıyoruz.”. Bizim bir alakamız yok, biz de sizdeniz demek için.  Ülkemiz Türkiye’dir demek için, biz de kamuoyumuza dahiliz mesajını vermek için. Tekillikten bireyliğe geçebilmek için.

Publicités
 
Poster un commentaire

Publié par le juillet 15, 2010 dans News, Nouvelles Publications

 

Étiquettes : , , , , , ,

Laisser un commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion / Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion / Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion / Changer )

Photo Google+

Vous commentez à l'aide de votre compte Google+. Déconnexion / Changer )

Connexion à %s

 
%d blogueurs aiment cette page :