RSS

Yeni Radikal yazisi

07 Déc

Yeni bir sol şart

Radikal 2

 06/12/2009

 SAMİM AKGÖNÜL

 Bir köy düşünün, iki dağın arasında sıkışıp kalmış. Köyde bağırmak yasak, çığlık atmak yasak, eğlenmek yasak, ıslık çalmak yasak… Fısıltıyla konuşmak gerek, hiçbir şeye yüksek sesle karşı çıkmamak. Çünkü çığ tehlikesi var. Bu tehlike egemenler tarafından o kadar iyi kullanılıyor ki, kimse ağzını açmaya cesaret edemiyor. Ta ki genç bir kadının tehlikenin en yüksek olduğu dönemde doğuracağı anlaşılana kadar. Nasıl olur diyorlar, çocuk doğacak, bağıracak, çağıracak, ortalığı velveleye verecek ve çığ düşecek. Kadını diri diri gömmeye karar veriyor egemenler ve onları takip eden koyun sürüsü. Genç kadın ve kocası reddediyor bu sonu, kurtarıyorlar kendilerini ve yeni bir çocuk doğuyor, çığlık çığlığa. Çığ falan da düşmüyor.
Ben iyi anlatamadım, ünlü tiyatro yazarımız Tuncer Cücenoğlu’nun dünyanın dört bir yanında sahneye konan Çığ isimli tiyatro oyununun aslını okumanız gerek ya da daha iyisi, gidip görmeniz.
Bizler Türkiye’de bir yüzyıldır çığ tehlikesi bahanesiyle sindirildik, susturulduk, pusturulduk. Artık çığ tehlikesi falan olmadığını öğrendiğimize göre susmamıza gerek kalmadı. Meğer bizi korkutanlar, kendi yerleri sarsılmasın diye susturuyorlarmış. Kaldı ki, varsın çığ tehlikesi olsun, ıslık çalınmadan yaşanan hayata hayat mı denir?
Yeni bir çocuk gerekli şimdi bu köye, bağıracak, çağıracak, şikayet edecek, sonra da olgunlaşacak, üretecek, yaratacak. Yeni bir sol. Kimi dostlar bu yeni solun adresinin DTP olduğunu düşünüyor. Doğrudur, DTP’nin içinde bu misyonu üstlenecek bireyler mevcut. Ancak yapısal olarak DTP’nin misyonu şimdiye kadar etnik olageldi. Değişemez mi? DTP bir ana muhalefet partisi olamaz mı? Türkiye’ye yayılıp etnik grup partisinden demokratik bir toplum partisi halini alamaz mı? Olabilir elbette. Ancak bunu yapabilmek için önce temsil ettiği etnik grubun iç sorunlarına eğilme işaretleri göstermesi gerek. Ezilen Kürtleri sadece ezen Türklerden değil ezen Kürtlerden de koruması lazım. Kürtlerin yoğun yaşadığı bölgelerde zenginliklerin dağılımındaki adaletsizlikten bahsetmedikçe nasıl Türkiye’deki gelir dağılımının adaletsizliğinden söz edebilir? Kürt milliyetçiliğinden uzaklaşmadıkça nasıl Türk milliyetçiliğini suçlamada meşruiyet kazanabilir? Aşiret sistemini eleştirmedikçe nasıl mevsimlik işçileri Kürt olduklarından değil işçi olduklarından dolayı savunur hale gelebilir ? Tuzla’daki Türk işçiyi, Ülker sokaktaki Kürt travestiyi, yetimhanedeki Ermeni çocuğu, Balıklıdaki Rum nineyi, üniversite kapısındaki başörtülü genç kızı, Türk, Kürt, Ermeni, Rum diye değil, ezilen olduğu için savunmadıkça nasıl toplumsal hareket partisi haline gelebilir? Bilemiyorum. 

Hümanist
Bana kalırsa yeni bir sol gerek. Bir süredir içten içe ilerleyen, Hrant’ın katli ile başlayıp Ufuk Uras ve Baskın Oran’ın adaylığı ile ilerleyen, Taraf’ın antimilitarist misyonuyla cesaretlenip, demokratların kolları sıvamasıyla pişkinleşen, ezilen milliyetçilikle ezen milliyetçilik arasında fark gütmeyen, grupların varlığına saygılı, ancak bireyi, kendisininki dahil hiçbir gruba ezdirmeyen, hümanist bir sol.
Bu, sol lider sultası altında değil, değerler altında birleşen bir hareket olmalı kanımca. Bu değerler elbette Batı kaynaklı evrensel değerler. Ancak gereken Doğu’yu küçümsemeyen bir sol, insanı insan olarak kabul eden, enternasyonalistlikten de öte hümanizme dayanan, demokrasiyi özümsemiş, Türkiye’deki versiyonu pretoryenliği dışlayan bir sol. Entelektüel eliti küçük burjuvadır diye elinin tersiyle süpürmeyen, köylüyü cahil halk diye ötelemeyen, işçiyi lümpen diye itelemeyen bir sol. Değerlerinden taviz vermeyen, ama dogmatiklikten köşe bucak kaçan, örgütlenmeyi askeri hiyerarşi gibi görmeyen ama ülkeyi ören, örgüleyen bir sol.
Çok da zor değil aslında bunu başarmak. Sonuçta çığ düşmeyeceğini hepimiz biliyoruz, korkacak bir şeyimiz kalmadı. Senelerdir yer gök, kral çıplak diye inliyor. Sağır sultan bile duydu. Artık yeni hümanist, demokrat, askerden medet ummayan bir solun da bağırma vakti geldi.

 

 

 

 

Publicités
 
Poster un commentaire

Publié par le décembre 7, 2009 dans News, Nouvelles Publications

 

Étiquettes : , , , , , , ,

Laisser un commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Photo Google+

Vous commentez à l'aide de votre compte Google+. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

w

Connexion à %s

 
%d blogueurs aiment cette page :