RSS

ulusal kimlik

10 Nov

Ulusal kimlik tartışması

Radikal, 08/11/2009

Fransız kimliğinin her kimlik gibi korunmaya değil gelişmeye ihtiyacı var

// SAMİM AKGÖNÜL

Nedir bu ulusal kimlik? Tarifini kim yapar? Kim karar verir kimin ‘ulus’a dahil olup kimin dışında kaldığına? Anderson’un dediği gibi sadece bir hayal midir ulus? Yoksa Armstrong’un düşündüğü gibi uluslar, tarihin derinliklerinden beri vardır da ulusalcılık mı modern bir düşünce akımıdır? Ulus dil, din, etnik grup, kültür gibi herhangi bir kimlik imini (ya da hepsini) paylaşmak mıdır gerçekten, yoksa ortak yaşamı farklılıklarla kabullenip her grubun diğerinin gözünde meşru olması mıdır? Bir ‘ulus’un varolması için devlet şart mıdır ? Uluslar mı devleti doğurur, devletler mi kendilerine ulus biçerler?
Bu soruların yanıtları elbette zor. Hem de bütün algılama/kendini algılama soruları gibi öznel. Ulusun tanımı hem gruptan gruba, kişiden kişiye yatay olarak değişmekte hem de tarihin bir döneminden diğer bir dönemine dikey olarak. Ulus dinamik bir kavram. 20. yüzyılı ideolojik ayrışmayı bitirerek kapadık, doğru mu yaptık? 21. yüzyılda ötekilikler daha bir etnik, daha bir dinsel, daha bir kimliksel, daha bir ulusal. Sanki bu ötekilikler ideolojik ötekilikten biraz daha keskin, hem sembolik hem fiziksel şiddete biraz daha yatkın gibi gelmiyor mu size de? Bu da bir algılama elbettte.
Fransa, ulus-devlet kavramının ağababası, birçok ulus-devlet’e örnek teşkil etmiş. Taklit edilmiş. Türkiye gibi model olarak görüldüğü yerlerde Fransa’daki ulusallık kavramının kemikleşmiş olduğu sanılır. Halbuki 1789 Fransız ulusu ile 1870 Fransız ulusu arasında, 1974’teki algılamayla 2009’daki algılama arasında büyük dikey farklılıklar var. Paris’in şık 16. bölgesindeki ulus tanımıyla Strasbourg’un göçmen asıllıların yoğunlukta oldukları Cronenbourg mahallesinde yaşayanların ulus tanımı arasında büyük yatay farklılıklar var.
Ancak Fransa’da ulusalcı akımların kamusal tartışma alanını iyice ele geçirdiğini gözlemlemek zor değil. Bu düşünce tarzı ırkçı parti Front National’in tekelinde kaldı onyıllarca. Bugünkü iktidar partisi ve elbette lideri Nicolas Sarkozy, Front National oylarının içini delmek için bu söylemi kendine uyarladı ve makyajlanmış bir şekilde seçmene sundu. Cumhurbaşkanı seçilmesinde eski aşırı sağ oylarının rolü yadsınamaz. O günden beridir de bu konu devamlı gündemde. Göçmen oldukları düşünülen, halbuki Fransa’da doğmuş, Fransız vatandaşı Arap ve Türkiye kökenliler söz konusu olduğunda gündeme geliyor bu konu. Türkiye’nin çok iyi bildiği “içimizdeki yabancılar” tartışması. Ya da Fransa’daki yasadışı göçmenlerin uçaklarla Afganistan’a, Afrika ülkelerine gönderilmesi söz konusu olduğunda. Göçmenlik onyıllarca Fransa’ya zenginlik katan müspet bir kavramken artık ulusal kimliği tehdit eden menfi bir kavram haline geldi.

Göç ve ulusal kimlik
Bu tartışmalar son günlerde daha da hızlandı. Tuhaf bir bakanlığı var Fransa’nın: Göç, Entegrasyon, Ulusal Kimlik ve Dayanışmalı Gelişme Bakanlığı! Şaka değil. Başında eski sosyalistlerden Eric Besson var. Göç ve ulusal kimlik birbirine antinomik (çatışık) kavramlar olarak görüldüğünden böyle bir bakanlığa ihtiyaç duyulmuş. Bakanlık yeni bir kampanya başlattı ve Fransız ulusal kimliğini tartışmaya açtı. Özellikle bu tartışma için bir internet sitesi kuruldu; http://www.debatidentitenationale.fr/. İnternetin doğasından dolayı herkes, Fransa’da yaşasın yaşamasın, Fransız vatandaşı olsun olmasın aynı soruya cevap verebiliyor: “Sizin için Fransız olmak nedir?” Basit gibi görünen bu soru elbette son derece çetrefili. Şimdiden yüzlerce kişi bir iki satır çiziktirmiş. Kimisi “Yasalara uymaktır” diyor, kimisi “Fransızlıkla gurur duymak”. Kimisi “Başörtüsü takmamak, sokakta koyun kesmemektir” diyor, kimisi “İnsan haklarına saygılı olmak”. Kimisi “Fransızlık değerlerimizdir” yazmış, kimisi “Bayrağa saygıdır”. Çeşitli siyasetçi ve düşünürler de fikirlerini belirtmişler Fransızlık hakkında, daha uzun yazılar. Son tahlilde Fransız ulusal kimliğinin polisemik olduğu meydanda. Her ulusal kimlik için geçerli değil mi bu? Ancak bu tartışmanın sonunda bir dizi karar alınacak Bakanlık tarafından ve uygulanacak. Amaç Fransız kimliğini “korumak”. Oysa Fransız kimliğinin her kimlik gibi korunmaya değil gelişmeye ihtiyacı var. Çıkacak kararların “içimizdeki yabancılara” yönelik yeni zorlayıcı ve sonuçta -çelişkili olarak- dışlayıcı siyasalar olmasından endişe etmemek elde değil.

Publicités
 
Poster un commentaire

Publié par le novembre 10, 2009 dans News, Nouvelles Publications

 

Étiquettes : , , , , , , ,

Laisser un commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion / Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion / Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion / Changer )

Photo Google+

Vous commentez à l'aide de votre compte Google+. Déconnexion / Changer )

Connexion à %s

 
%d blogueurs aiment cette page :