RSS

Cemaat nedir ?

26 Juin

TÜRKİYE’DE ERMENİLER

Cemaat-Birey-Yurttaş

Ferhat Kentel, Füsun Üstel, Günay Göksu Özdogan, Karin Karakasli

kentel ustel

“Türkiyeliyim… Ermeniyim… iliklerime kadar da Anadoluluyum…”
Hrant Dink

Bu kitaba temel olan araştırma, Türkiye Ermenilerinin tarih boyunca süregelen kimlik inşa etme süreçlerinde, etken olan tüm unsurların ele alınarak; çok boyutlu ve karmaşık bir gelişim içinde “cemaat” üyesi ve yurttaş olarak kimliklerini nasıl kurguladıkları sorusuna cevap arıyor.

Türkiye’de kimlik tartışmaları, son yıllarda demokratikleşme ve sivilleşmeye paralel bir biçimde yeni paradigma ve yaklaşımlar kazanırken; küreselleşme, ulus-devlet modelinin geleceği, yeni toplumsal hareketler, azınlık siyasetlerinin yeni biçimleri ve kuramsal tartışmaların değişik boyutları düşünce alanında farklı bir gündem yarattı. Bu gündem bir anlamda dünün kimlik tartışmalarına hâkim olan iki farklı “duruş”un, anlayışın dışına çıkmanın zorunluluğuna dikkat çekiyordu. Bir yanda her türlü kimliğin sorgulanmadan dışlanması ya da yazarların deyimiyle “şeytanileştirilmesi” diğer yanda kimliklerin kendinde bir değer olarak sorgulanmadan “kutsanması”…

Yazarlar bu araştırmanın, sözkonusu iki “duruş”un dışında Türkiye’deki Ermeniler ile Türkler arasındaki ilişkileri “yeniden okuma” ve Türkiye Ermenilerini önyargılar ya da yüzeysel bir “kutsama”nın ötesinde topluluk kimliği içinde geçmişi ve bugünüyle tanıma çabasından doğduğunu söylerken; bu çalışmanın “tehcir/soykırım” tartışmalarının ötesinde yüzyıllar boyunca aynı coğrafyada birlikte yaşamış birçok ortak değeri paylaşmış iki topluluğun demokratik yurttaşlık temelinde birbirlerini tekrar “keşfetme” aracı olmayı hedeflediğini dile getiriyor.

Günay Göksu Özdoğan, Füsun Üstel, Ferhat Kentel ve Karin Karakaşlı’nın ortak ürünü olan bu eser, gerçekten Türkiye halkını oluşturan toplulukların bu topraklardaki ortak tarihlerinin yeniden hatırlanmasına ve birbirlerini daha iyi tanıma ihtiyacına cevap verecektir.

Çalışma “Tarihten Günümüze Türkiye’de Ermeniler ve Ermeni Kimliği”, “Osmanlıdan Günümüze Ermeni Kurumları ve Siyaset”, “Günümüzde Türkiye’de Ermeni Olmak” ve “ ‘Sadık Milletten’ Talep Eden Yurttaşa” gibi bölümler içeriyor. Kitapta ayrıca “Araştırma Belgeleri” ve “Ekler” bölümü de tamamlayıcı olarak yeralmaktadır.

Publicités
 
Poster un commentaire

Publié par le juin 26, 2009 dans Nouvelles Publications

 

Étiquettes : , , , , , , , , ,

Laisser un commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion / Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion / Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion / Changer )

Photo Google+

Vous commentez à l'aide de votre compte Google+. Déconnexion / Changer )

Connexion à %s

 
%d blogueurs aiment cette page :